Padar: eurotoetuste kasutamine luubi alla

28. november 2008, 12:24

Rahandusminister Ivari Padari ettepanekul
otsustas valitsus eile võtta eurotoetuste kasutamine igakuise luubi alla.

Aastaid 2007-2013 hõlmaval rahastamisperioodil saab Eesti kasutada üle 53 miljardi krooni ELi struktuuritoetusi. Meetmete avamine ja ettevalmistamine on nõudnud algselt planeeritust rohkem aega, mistõttu otsustas valitsuskabinet hakata igakuiselt analüüsima toetusmeetmete avanemise seisu ning rakendamisel tekkinud probleeme, teatas rahandusministeerium.

Rahandusministeerium kogub igakuiselt ministeeriumidelt infot vahendite kasutamise kohta ning esitab selle koos välisvahendite ülevaatega valitsusele. Valitsuskabineti eilsel nõupidamisel otsustati täiustada ka andmete kogumise süsteemi, et igakuiselt oleks lisaks edasiminekutele ülevaade ka toetuste rakendamise kitsaskohtadest ja nende põhjustest.

Tänases majandusolukorras on eriti oluline eurotoetused kiiresti kasutusele võtta, ütles rahandusminister Ivari Padar. "Loomulikult ei tohi kiirustades järeleandmisi teha kvaliteedile, kuid kahtlemata on täna Eesti majanduse elavdamise üks võti välisraha maksimaalne kasutamine," möönis ta.

Padar tutvustas eile valitsuskabinetile ülevaadet välistoetuste rakendamisest ning tõdes, et kui eelmise toetusperioodi struktuurifondide vahendite rakendamine on läinud väga edukalt, siis uue perioodi käivitumine on võtnud oodatust rohkem aega.

Eelmiseks toetusperioodiks (2004-2006) ELi struktuurifondide eraldatud 5,8 miljardit krooni saab Eesti oma arengusse suunata selle aasta lõpuni. Praeguste prognooside kohaselt kasutatakse ära 98-99% toetusest.

"Võrreldes teiste Euroopa liikmesriikidega on see hea tulemus, seda enam, et Eesti on vältinud suuremaid tagasimakseid Euroopa Komisjonile," kommenteeris Padar. "Euroopa Regionaalarengu Fondi vahendid saavad praeguste plaanide kohaselt kasutatud pea sajaprotsendiliselt, kuid ilmselt jääb Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest ca 60 miljonit krooni kasutamata," lisas ta.

Ühtekuuluvusfondi suurteks transpordi- ja keskkonnainvesteeringuteks eraldatud 4,8 miljardit krooni aastateks 2004-2006 saab kasutada veel 2010. aasta lõpuni.

"Eelmise perioodi vahendite kasutamise osas on Eestil põhjust rahul olla. On siiski üksikuid projekte, mille osas peab kriitiliselt jälgima, et graafikust maha ei jäädaks, kuid usun, et ministeeriumid ja projektide rakendajad pingutavad kõvasti," lisas rahandusminister Padar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2009, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing