Ravimitootjad eelistavad luhtunud ravimite kohta vaikida

28. november 2008, 12:08

Ravimifirmad eelistavad vaikida ravimitest,
mis pole andnud katsetel soovitud efekti, selgub USA toidu- ja ravimiametile
esitatud uute ravimitaotluste analüüsist.

USA toidu- ja ravimiameti (FDA) otsused uute ravimite turule lubamiseks on maailmas mõjukaimad, neist lähtuvad oma otsustustes paljude maailma riikide ravimiturge reguleerivad institutsioonid.

Värskest analüüsist selgub, et ravimifirmad eelistasid jätta avaldamata või avaldasid vaid osaliselt ligi neljandiku ravimikatsete tulemustest, enamasti oli tegu katsetel läbipõrunud ravimikandidaatidega, kirjutas Discovermagazine. Lisaks üritati katsete tulemusi positiivses suunas kallutada.

„Analüüsi tulemused kinnitavad kahtlusi, et tegu on palju süsteemsema ja laiaulatuslikuma nähtusega. Info ei ole kättesaadav neile, kes seda kõige enam vajavad – meedikutele ja teadlastele,“ ütles Mayo kliiniku esindaja An-Wen Chan.

Ravimile luba taotledes on ravimitootjad kohustatud esitama FDAle kõigi ravimikatsetuste tulemused. Kui ravim saab heakskiidu, siis tuleb tulemused teadusajakirjades publitseerida.

Kuid äsja ajakirjas PLoS Medicine ilmunud analüüs, et tihti jäävad tulemused üldse ilmumata või esitatakse neid kallutatud kujul. Analüüsis vaadeldi FDAlt heakskiidu saanud 33 uue ravimi 164 katsetuse tulemusi aastatest 2001-2002. 2007. aasta juuniks oli neljandik neist tulemustest kas üldse avaldamata või avaldatud osaliselt.

Negatiivsete tulemustega oli lugu veel nutusem – 43st sellisest oli avaldatud vaid 20. Üheksa protsenti tulemustest oli avaldatud kujul, mis oli kallutatud positiivsemaks kui tegelikult FDAle esitatud tulemus.
Sellise kallutamise tagapõhi on teadmata, kuid on üldteada, et ravimitootjad tuginevad teadusajakirjades ilmunud publikatsioonidele oma ravimite turustamisel ning tihti on mängus miljardid dollarid. Analüüsi tarbeks intervjueeritud ravimiuurijate sõnul ei tee firmad takistusi tulemuste avaldamiseks, kuid leiti kaks juhtu, mil sooviti tulemusi avaldada, kuid ravimifirma poolt polnud selleks täit tuge.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 16:07
Otsi:

Ava täpsem otsing