Kadri Paas • 30. november 2008 kell 22:00

Tallink tiirutab Estonian Airi ümber

Et Läänemere laevandusgigant saaks lennufirma suuromanikuks, teeb peaminister Andrus Ansip sel nädalal SAS Grupi presidendile Mats Janssonile saadetavas kirjas ettepaneku skandinaavlastele kuuluva 49%-lise osaluse Eesti riigile müümiseks.

Kui tehing õnnestub ja riik (praegu 34% aktsiate valdaja) saab 83% lennufirma aktsiate omanikuks, võib Tallink Grupp riigilt lennukompanii suurosaluse ära osta. Lisaks hotelli-, takso- ja laevandusärile, saaks Tallinkist seejärel tugeva kaubamärgi, kuid kehvas majandusseisus oleva lennufirma omanik.

Ametlikult kinnitamata andmetel on Tallinki omanikud majandusministeeriumiga juba mõnda aega läbirääkimisi pidanud. Minister Juhan Parts on korduvalt kohtunud Tallink Grupi nõukogu liikme Ain Hanschmidti ja juhatuse esimehe Enn Pandiga. Viimati kohtunud otsustajad alles kaks-kolm päeva tagasi.

"Paar-kolm nädalat tagasi kohtus Juhan Parts Ain Hanschmidtiga. Sel kohtumisel idee idanema hakkaski, kusjuures huvi on mõlemapoolne. Samas soovib riik näha Tallinki väga konkreetset ja sisulist äriplaani, et ei satutaks ikkagi vihma käest räästa alla," lausus Äripäevale kohtumisega kursis olnud allikas.

Äripäeval ei õnnestunud eile Partsilt ega Ansipilt kommentaari saada. Samuti jäid lehe trükkimineku ajaks vastuseta SASile saadetud küsimused. Estonian Airi nõukogu liige Heldur Meerits on kuulnud, et Tallinki omanikud on just viimaste nädalate jooksul Estonian Airi enamusosaluse ostuvõimalusi uurinud.

"Kui lähtun enda vaatenurgast, siis oleks Tallinkil transpordi ja logistika valdkonnas kogemus olemas. Praegu kipub must stsenaarium olema selline, et Tallinnast saaks tulevikus otse lennata vähem kui kümnesse sihtpunkti. Ühel hetkel võivad takerduda välisinvesteeringud ning meie majanduskliima halveneb. Muutume üheks ääremaiseks kolkakülaks," muretses Meerits.

Suurinvestori arvates oleks seega mõistlik riigil ikkagi osalus SASit välja osta ja seejärel Estonian Airi 83% aktsiatest uuesti edasi müüa.

"Minu arvamus on, et meil ei ole Estonian Airi vaja. Neist juttudest, et Tallink justkui juba pikemat aega tahaks Estonian Airi enamusosalust osta, ei ole ma kuulnud," lausus Tallink Grupi kuni detsembri keskpaigani Uus-Meremaal puhkav nõukogu esimees Toivo Ninnas eile.

Kui 83% lennufirma aktsiatest maksaks kõigest paarsada miljonit krooni, kas siis võiks Tallink sinilinnu ostmist arutada?

"Ma ei tea. Minu jaoks on paarsada miljonit suur raha," märkis Ninnas.

Ent samas maksab nii mõnigi Tallinki laev ligikaudu kaks miljardit krooni?

"Jah, aga laev toob raha sisse. Estonian Airi kohta seda ei tea," lisas Ninnas.

Ain Hanschmidtile ja Enn Pandile tehtud kõned läksid eile kõnepostkasti. Tallink Grupi suhtekorraldusjuhi Luulea Lääne väitel on mehed Eestist ära. Tema aga ei oskavat kuidagi selgitada kuuldusi, justkui sooviks Tallink võimalusel lennufirma enamusosalust osta.

Suurtööstur Rein Kilk ütles, et tegemist on avaliku saladusega ning teda paneb ainult imestama, et börsiettevõte Tallink vaikib firmat puudutavast olulisest teabest.

"Ma ei saa aru, mis siin häbeneda on. Kõik ümberringi on midagi kuulnud, aga nemad ei tea. Öelgu avalikult välja, et ollakse huvitatud ja pandagu avaldus lauda. On ju loogiline, et just Tallink soovib enda edukale ärile ka lennundust külge pookida," kiitis Kilk reedereid.

Eile kukkus SASist peaminister Andrus Ansipile läkitatud ultimaatumi tähtaeg. Kirjas nõuti, et Eesti riik müüks enda 34%-lise osaluse skandinaavlastele. Vastasel korral ei ole SAS nõus Estonian Airi likviidsusprobleeme lahendama.

Et sinilindu elus hoida ja kevadel kolm uut Bombardieri osta, peaksid lennufirma omanikud leidma 300 miljonit krooni. Mida riik rootslastele vastab?

"Oleme avatud läbirääkimisteks ja valmis kuulama nende pakkumisi, et omandada riigile kuuluv osa ja samas oleme ka avatud läbirääkimisteks, mis võiksid lõppeda SASile kuuluva osa äraostmisega," ütles Ansip rahvusringhäälingu "Reporteritunnis".

Kui palju võiks 49 protsenti Estonian Airist maksta?

"Kaks aastat tagasi võis Estonian Airi turuväärtus olla kolmveerand miljardit krooni ehk Eesti riigi osaluse väärtus võis olla 300 miljonit krooni," märkis valitsusjuht.

Praegu on aga ettevõte juba mitu aastat kahjumis, turuolukord on halvem, rahaturgude seis on kehv ja firma väärtus väga olulisel määral kahanenud, lisas peaminister.

Hetkel kuum