Estam seljatas kohtus meeleavalduse keelanud Laaneti

01. detsember 2008, 15:17

Tallinna halduskohus tühistas Jüri Estami
nõudel endise siseministri Kalle Laaneti suusõnalise keelu avalikele
koosolekutele ja meeleavaldustele Tallinnas Tõnismäel.

Laanet keelas avalikud koosolekud ja meeleavaldused Tallinnas Tõnismäel 26. mail 2006 ja käskis politseil pronkssõduri juurde kogunevad meeleavaldajad ära ajada. Kohtuotsus võttis nõnda kaua aega, esimeses voorus Estam kaotas, samas saatis ringkonnakohus tema kaebuse halduskohtusse uuele arutamisele.

Viimati arutas Tallinna halduskohus Estami kaebust tänavu 19. novembril. Eelmisel reedel langetatud otsuses tunnistas kohtunik Aivar Koppel siseministri keelu õigusvastaseks, kuid märkis, et kuni keelu tühistamiseni sama aasta oktoobris võis selle põhjal Estami liikumisvabadust piirata.

Estam kommenteeris, et saavutas advokaadi abiga peamise. "Sellest on hea meel," ütles ta ja avaldas lootust, et Eestis ei rakendata enam kunagi põhiõiguste kasutamise tähtajatut piiramist ilma seadusliku aluseta.

"Tõnismäele rahvuslipuga minnes oli kavatsus meelt avaldada minu jaoks vaid kõrvalise tähtsusega. Seda tegemata ei oleks ma pääsenud kohtusse," selgitas Estam. "Muidu oleksin jätnud isegi ehk Tõnismäele minemata," lisas mees.

Estami sõnul ei tohi politsei sõna- ja teiste põhivabaduste kasutamist takistada, kui riigis pole välja kuulutatud eriolukorda. "Tulevikus, kui vaja, peaks politsei oma kohalolekuga meeleavaldajate turvatunnet suurendama, selle asemel, et käituda erinevalt erinevate gruppide suhtes. Demokraatlikes riikides peetakse mõlemaid võimalikuks," sõnas ta.

Estam pole enda sõnul veel otsustanud, kas kaebab halduskohtu otsuse edasi, et ka tema tegevuse piiramine seadusevastaseks tunnistataks. Otsuse edasikaebamiseks on aega 30 päeva.

Endine USA armee eriüksuslane Jüri Estam püüdis 2006. aasta maikuus minna Eesti lipuga pronkssõduri juurde. Kuna ta eiras toona politseiniku korraldust mitte siseneda politseilindiga piiratud alale, tehti Estamile väärteo korras trahvi.

Siseministeerium kulutas 2006. aastal Tõnismäe monumendi valvamiseks 3,8 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. December 2008, 15:20
Otsi:

Ava täpsem otsing