Anne Oja • 3. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kohus keelas Lauri Vitsutil võlglasele lähedale minna

Sellist lähenemiskeeldu on Eesti kohtud varem kasutanud vaid perevägivalda harrastavate meeste tõkestamiseks.

Vitsutil ja tema büroo töötajatel tuleb eemale hoida Kaja Lemmikule võlgu jäänud OÜ Fertighaus juhatuse liikmest Tarmo Rängist. Nad ei tohi minna ettevõtja kodule lähemale kui 200 meetrit ja mehest endast peavad hoidma vähemalt 10 meetri kaugusele.

Tüli algpõhjus peitub 2008. aasta jaanuaris sõlmitud lepingus, millega OÜ Fertighaus Kaja Lemmikule puitmaja müüs. Lepingu kohaselt pidi ettevõte puitmaja ka püsti panema. Paraku ei täitnud Fertighaus oma lubadusi ning suvel taganes Lemmik lepingust. See tekitas samas ummikusse jooksnud võlatüli, mille lahendamiseks naine Majanduskaitse Büroolt abi otsis.

Ränk kommenteeris aripaev.ee-le vaidlust napilt. "Me ei ole kellegi võlgu, meil on kliendi Kaja Lemmikuga majandusvaidlus, kus pooled ei saavuta ilma kohtuta omavahel kokkulepet," ütles ta.

Ränk väitis kohtule, et Vitsuti võlgade sissenõudmise büroo töötaja ähvardas teda füüsiliste ebameeldivustega. Kohtu teatel saatis Ränk Majanduskaitse Büroole kirjaliku teate, kes tema asemel võlgade eest vastutab, kuid sellest polnud abi. "Ähvardused lõpevad lausega, millega antakse mõista, mis kõik võib juhtuda avaldaja (Tarmo Rängi - toim) lähedaste või tema koduga, kui teda ennast läheduses pole. Sellise käitumise tulemusena on avaldaja kodurahu tugevalt häiritud," põhjendas kohus napilt.

Rängi kodu on ühtlasi tema töökoht, seega polegi võlglasele kuskil mujal südametunnistusele koputada.

Teised inkasso valdkonnas tegutsevad firmad pole Lauri Vitsuti tegevust eriti heaks kiitnud, ütles võlaprobleeme lahendava ASi Lindorff Eesti juhataja Kadrian Jaagund. "Ta on ise ka öelnud, et tema tegevus on üsna agressiivne," märkis ta.

Jaagundi sõnul on kohus põhjendatult Vitsuti ja tema firma suhtes lähenemiskeeldu kohaldanud.

Vitsut ja tema büroo rikuvad inkassoäri mainet ega sobi tänapäeva inkassoärisse, märkis Intrum Justitia juht Ivar Tammemäe. Ta lisas, et Vitsuti töövõtted võisid sobida 1990ndate algusesse.

Õigussüsteem on hakkama saanud järjekordse pretsedendiga.

Proua Lemmik tellis kokkupandava maja, maksis 50% kohe ära ja siis veel 50%. Kui kaup kohale jõudis, selgus, et puudu olid kinnitusvahendid, aknad, uksed ja katus. Selle peale väitis võlgnik Tarmo Ränk, et lepingus ei ole kirjas, et maja peaks olema koos kinnitusvahendite, uste ja akendega. Kui lähete poodi ja ostate kohvri, kas siis peab kohvri ostu juures olevates dokumentides olema, et kohver on sangaga? Püüdsime inimest aidata, et ta väljapetetud raha tagasi saaks, kuid nüüd oleme sunnitud seda tegema vähemalt 10 meetri kauguselt. Ma ei kujuta täpselt ette, kuidas ma võlgniku algatatud kohtumenetluses bürood (Majanduskaitse Büroo - toim) esindan, kuna laudade vahe on ainult 1,5 meetrit.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt