ÄP fototoimetus • 3. detsember 2008 kell 22:00

Omavalitsus, pidu sai juba läbi!

Kümned Eesti omavalitsused on võtnud tänavu laenu või plaanivad seda tuleval aastal, kuigi laenuintressid on märgatavalt tõusnud ning omavalitsuste eelarvetulud järgmisel aastal tõenäoliselt vähenevad.

Omavalitsused ei taju, et nende ühe põhilise sissetulekuallika, üksikisiku tulumaksu laekumine 2009. aastal väheneb. Tänavu on üksikisiku tulumaksu laekumine eelarves planeerituga võrreldes märgatavalt kahanenud.

Oma mõju sellele on ka suureneval tööpuudusel - kui veel augustis ennustas rahandusministeerium töötute hulgaks järgmisel aastal 6,3%, siis novembris juba 8,6%. Üksikisiku tulumaksu jätkuv vähenemine aga tähendab, et linn või vald võib sattuda laenu teenindamisega raskustesse. Praegu võib tulumaksu laekuda hästi seetõttu, et koondatakse inimesi ja makstakse koondamistasusid.

Viimaste aastate majanduskasvu najal on vallavanemad ja linnapead harjunud järjest suuremate eelarvetuludega ning seega võimalusega teha üha lennukamaid tulevikuplaane. Kulude kokkuhoiule ümberorienteerumine on raske, ent praegu paratamatu.

Kui paljude omavalitsuste liitumine seisab oma kohast kinnihoidvate vallavanemate taga, sest eluasemelaen vajab maksmist, siis väljend "võlg on võõra oma" peaks olema meeles ka vallaeelarvet kui ühist rahakotti planeerides.

Pigem tuleb nüüd mõelda hoopis võimalike negatiivsete lisaeelarvete peale, millest järgmisel aastal paljud omavalitsused ei pääse. Hoiatava näitena on mitmes linnas-vallas tänavu kehva kinnisvaramüügi tõttu juba miinusmärgiga eelarve tehtud.

Nagu märgib tänases leheloos Tartu abilinnapea Karin Jaanson, tuleb omavalitsustel mõelda, et laenu abil valmivad objektid - näiteks kultuurimaja - suurendavad nende püsikulusid, kuna uusi objekte tuleb hiljem hakata eelarveraha eest üleval pidama. See aga tähendab, et väheneb linna või valla võime pakkuda elanikele muid teenuseid.

Pelgame, et paljudes omavalitsustes püütakse laenurahaga sisuliselt valijate hääli osta, kui sel teel valmivate objektide avamine ajastatakse kohalike omavalitsuste valimise eelsele ajale 2009. aasta sügisel.

Tänavu aprillis ütlesime juhtkirjas, et omavalitsus võib laenata kasvu ja arengut tõotavaks investeeringuiks, ent populistlike valimislubaduste täitmiseks peab vahendeid leidma eelarveraha ratsionaalsemalt ringi tõstes.

Toimetuse heakskiitu võivad loota vaid need laenuplaanid, millega omavalitsus osaleb Euroopa Liidu kaasrahastatavas projektis. Seni oleme eurorahade kasutamisega väga mannetult hakkama saanud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum