4. detsember 2008 kell 22:00

Naabermaade kunstnikud Kumus

Hansapanga kunstipreemia on vahetanud nime - nüüd on see Swedbanki kunstipreemia, mida endiselt antakse välja igal aastal.

Seekord on ürituse ülesehitust muudetud ja järgitud rohkem rahvusvahelisi preemianäituste korraldamise trende. Ühele näitusele on koondatud kõik kohalike žüriide esitatud kandidaadid viiest riigist: Eestist, Lätist, Leedust ning ka Rootsist ja Venemaalt.

Vene kunstnikepaar Igor Makarevitš ja Jelena Jelagina on vaieldamatult selle näituse staažikaimad kunstnikud, kes järgivad kontseptualismi traditsioone. Teisalt on nende looming tugevalt seotud vene identiteedi käsitlemisega.

Rootsi kunstnik Alexander Vaindorf on sündinud Odessas, kuid elab ja töötab Stockholmis. Tema biograafiasse kuulub mitmetel tuntud biennaalidel ja rahvusvahelistel kunstinäitustel osalemine. Swedbanki kunstipreemia kandidaatide näitusele on ta esitanud oma videotöö "Ümbersõit", mis jutustab loo vene ja ukraina migrantidest, peamiselt naistest, kes on loonud oma Roomas oma kogukonna.

Ainsal vabal päeval, pühapäeval, kogunevad naised ühte Rooma parki ning veedavad seal aega. Vaindorfile jutustavad nad oma vaateid elule ja tööle, kodumaast eemalolekule. Leedu kunstnik Kristina Inciuraite on Eestis esinenud mitmel korral, nii Soolalaos kui ka eelmisel aastal toimunud Ars Baltica neljandal fototriennaalil. Nagu Vaindorfgi, on Inciuraite temaatika kaldunud postsotsialistliku ühiskonna poliitiliste ja sotsiaalsete probleemide kujutamise poole. Inciuraite kolmeosaline töö "Test" (video, foto, graafika) räägib loo Mazeikiu linnast (Leedu), mis on tuntud oma naftatehase poolest. 2006. aastal omandas selle tehase Poola päritolu korporatsioon, millega kaasnes Poola tööjõu sissetoomine väikesesse Leedu linna. Võõrtööjõu probleemid on ka Inciuraite videotöös teravalt üleval.

Läti kunstnik Miks Mitrevics on üks noorematest näitusel osalejatest, kuid juba on tal ette näidata esinemised rahvusvahelistel näitustel, näiteks Manifestal. Tema loomingu lähtepunkt on hoopis erinev Leedu ja Rootsi esindajate omast. Mitrevicsil on erakordselt peen ja elegantne käekiri. Tema mitmetest väikestest installatsioonidest koosnev laboratoorium põhineb üksikutel persoonilugudel. Nende inimeste lood, keda kunstnikud on oma teel kohanud, juhuslikud või mittejuhuslikud, on pikitud iga installatsiooni sisse.

Eesti kunstnik Taavi Piibemann on teine noorem kunstnik sellel näitusel. Piibemann alustas oma loometeed fotograafiaga, kuid on nüüdseks edasi liikunud peamiselt installatsioonikunsti juurde. Swedbanki kunstipreemia kandidaatide näituse installatsioon on justkui optiline eksperiment. See pakub nii silmapetet, reklaamikeelt kui ka väga isiklikku materjali, mängides vaataja nägemise ja mittenägemisega.

Autor: Ragne Nukk

Hetkel kuum