Businesseurope: eurotsooni peab laiendama Eestisse

08. detsember 2008, 22:25

Euroopa suurim ettevõtlusorganisatsioon
Businesseurope seab Euroopat haaranud finantskriisist väljumise üheks
põhitingimuseks eurotsooni laienemise kõikidesse liikmesriikidesse, sh
Eestisse.

3.–5. detsembrini kogunesid Businesseurope alaliitude presidendid Pariisi, et kujundada kriisi lahendamiseks ühtne seisukoht, edastas Eesti Tööandjate Keskliit. Businesseurope’i hinnangul tuleb finantsvapustustele vaatamata saavutada kõigis EL-i liikmesriikides eelarve tasakaal, 75% tööhõive, stabiilselt 3% majanduskasv ja inflatsioonitase, mis ei ületaks 2% määra.

„Eesti ujub hetkel kõigis seatud eesmärkides tugevalt vastuvoolu,“ kommenteeris Businesseurope’is Eestit esindanud tööandjate keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi. „Euroopas ollakse tõsiselt huvitatud, et Eesti ühineks eurotsooniga võimalikult kiiresti. Kahetsusväärselt ei mõista valitsus maailmamajanduses toimuvaid arenguid ega ole seni astunud jõulisi samme ulatusliku eelarvedefitsiidi vältimiseks, mis lükkab liitumise eurotsooniga määramatusse tulevikku.”

Veskimäe sõnul ei ole valitsus riigiasutuste tegevuskulusid piisavalt kärpinud. Vastupidi – raskel ajal maksavad ministeeriumid alluvatele miljonitesse kroonidesse ulatuvaid preemiad, kuigi tööpuudus on lühikese ajaga kahekordistunud ja majanduslangus on üle 3%. „Minu hinnangul pole viga mitte riigiasutuste palgasüsteemis, vaid juhtimises,“ täpsustas Veskimägi.

Hinnangu majandusolukorrale andsid Pariisis teiste hulgas ka ettevõtjatega kohtunud Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy ja Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso. Sarkozy rõhutas, et finantskriisi lahendamiseks peavad Euroopa riigid kasutama kõiki meetmeid võimalikult paindlikult, näitama üles otsustavust ja koordineerima kõiki tegevusi omavahel.

Alaliitude presidendid toonitasid, et hoolimata valitsusabist kriisi lahendamisel ei tohi poliitikud sekkuda ettevõtete juhtimisse ega kavandada protektsionistlikke meetmeid siseturu reguleerimisel.

„Poliitikute seas valitseb tihti arusaam, et kui majandusel läheb hästi, siis on see nende teene ja kui läheb vastupidi, siis on süüdi ettevõtjad,“ märkis Businesseurope’i prantslasest president Ernest-Antoine Seili?rre. „Ettevõtjaid ei tohi majanduslanguse ajal represseerida maksude või täiendavate koormistega. Valitsused peavad mõistma, et majanduskriisist saavad riike välja aidata ainult ettevõtjad,“ rõhutas Seili?rre.

Oma asutamise 50. aastapäeva tähistanud Businesseuorpe’i liikmeks on 40 Euroopa kõige mõjukamat ettevõtluse keskorganisatsiooni, mis ühendavad 20 mln ettevõtja huve. Eestit esindab Businesseurope’is Eesti Tööandjate Keskliit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2008, 22:25
Otsi:

Ava täpsem otsing