Mõtle esmalt väikestele

Günther Verheugen 09. detsember 2008, 00:00

Euroopas on ligi 70% erasektori töökohtadest väikestes ja keskmise suurusega ettevõtetes (VKEd). 23 miljonit VKEd on kümne aasta jooksul loonud enamiku uutest töökohtadest ELis. VKEde potentsiaali ära kasutades on võimalik toetada majanduskasvu ajal, mil seda eriti vajatakse.

Enamikus ELi liikmesriikides on tegevust alustada soovivate ettevõtjate käsutuses infokeskused, lihtsustatud on ettevõtluse alustamise korda. Eesti näiteks hakkas ühe esimese riigina ELis pakkuma võimalust registreerida ettevõtteid internetis. Nüüd registreeritakse juba pea kolmandik ettevõtteid elektrooniliselt. Lisaks abistab VKEsid ka kogu ELis ettevõtluse tugiteenuseid pakkuv Enterprise Europe Network.

Praegu tuleks rohkem kui kunagi varem kasutada ära ELi kui üksteiselt õppimise keskkonna eeliseid. Igaüks peaks teistega jagama oma parimaid tavasid ja õppima teiste kogemustest. Olen kindel, et Eestis kasutusele võetud e-registreerimine pakub inspiratsiooni paljudele.

Töökohti ei loo poliitikud, vaid inimesed, kes on valmis riskima, alustama midagi uut. Seepärast ongi ELis tervikuna rohkem kui kunagi varem vaja järgida väikeettevõtluse algatust "Small business act" ja lähtuda poliitika kujundamisel motost "Mõtle esmalt väikestele". Et see teoks saaks, tuleb aidata VKEdel vabastada vahendeid, et keskenduda tootlikkusele. Oluline on, et liikmesriikide valitsused ning omavalitsused annaksid VKEde potentsiaali kasutamisse oma panuse.

Me oleme juba esitanud olulisi ettepanekuid - vähendada käibemaksumäärasid mitmes töömahukas sektoris; kehtestada Euroopa eraühingu põhikiri, mis muudaks piiriülese tegutsemise VKEde jaoks lihtsamaks. Samuti oleme läbi vaadanud riigiabieeskirjad ning andnud riiklikele ja piirkondlikele ametivõimudele VKEde toetamisel suurema vabaduse. Rahandusvallas teeme Euroopa tasandil tööd selleks, et aidata VKEdel toime tulla panganduskriisi põhjustatud keerukate tingimustega. Euroopa Investeerimispank on mobiliseerinud täiendavalt 15 miljardit eurot. Aastail 2008-2011 kulutatakse kokku ligi 30 miljardit eurot, et parandada VKEde juurdepääsu finantsvahenditele, olgu nendeks siis laenud, riskikapital või nende kombinatsioon. Selliseid meetmeid on hädasti vaja, sest nende toel saab taastada pankade suutlikkust pakkuda VKEdele nii vajalikku rahastamist.

ELis saavutatud kokkulepe võtta majanduskasvu ja tööhõive stimuleerimiseks ühiseid meetmeid näitab meie võimet koondada vajadusel oma ressursid. Loodan kõigest südamest, et valitsusjuhid ja riigipead toetavad väikeettevõtluse algatust. On viimane aeg teha uusi samme selleks, et aidata ELi ettevõtjail majanduse aeglustumine üle elada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing