11. detsember 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Loodi elektrit juhtiv plast

Elektrit juhtiv plast ja sulgkerge metall – kas tegemist on ulmega? Hoopiski mitte – sellise tulemuseni on jõudnud üheainsa uurimisrühma teadlased. Lisaks plasti muutmisele elektrit juhtivaks suutsid nad alla viia ka sellise materjali tootmiskulusid.

Plast on kerge ja odav, kuid ei juhi elektrit. Metall on vastupidav ja juhib elektrit, kuid on samas kallis ja raske. Siiani pole suudetud nende kahe materjali häid omadusi kombineerida. Nüüd on aga Bremeni Frauhoferi instituudi töörühm sellega hakkama saanud, kirjutas Science Daily.

Suurimaks väljakutseks oli plasti muutmine elektrit juhtivaks. Praeguseni oli see võimalik vaid kaudsete meetoditega, sidudes plasti keeruliste protsesside käigus õhukeste metall-lehtedega. Sellist materjali on aga hädasti vaja näiteks autotööstusel ning lennumasinate valmistajatel.

Uus lahendus on lihtsam: valmistatakse liitmaterjal. Erinevaid materjale ei kleebita lihtsalt kokku, vaid segatakse spetsiaalse protsessi käigus, et moodustuks ühtne materjal. Tulemuseks on homogeenne elektrit ja soojust juhtiv materjal, mis on keemiliselt stabiilne ja kergekaaluline.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt