Mehed on punase, naised rohelise näoga

11. detsember 2008, 18:04

Ajakirjas Psychological Science avaldatud
artikkel paljastab veel ühe võimaluse, kuidas õpetada arvutit mehi ja naisi
eristama – selleks on näovärvus. Nimelt olevat mehed keskmiselt punakama ja
naised rohekama näoga.

Browni ülikooli teadlane Michael Tarr lasi arvutil analüüsida 200 valge nahavärviga inimese 3D-skänneriga tehtud ülesvõtet. Kõigil juhtudel kasutati sama valgustust ning pildistatavad ei tohtinud olla meigitud, kirjutas LiveScience.

Analüüsist selgus, et meeste näod on keskmiselt punakama tooniga, naiste nahk on aga roheka varjundiga. Aga kas seda teavad ka inimesed ning kasutavad seda soo kindlaks tegemiseks? Selle kontrollimiseks lõi ta 200 näost androgüünse ehk sootu segu, mida hägustati, et soo määramine veelgi ebakindlamaks muuta. Seejärel lisas arvuti nägudele juurde kas pisut rohelist või punast värvi.

Teadlased kasutasid kolme tudengit, kes määrasid hägustatud nägude sugu kokku 20 000 korral. Uuringust selgus, et rohekamaid nägusid peeti tõepoolest enamasti naiste omadeks ning punakamaid meestele kuuluvaiks.

Aga miks on meestel punakad ja naistel rohekad näod? Tarri sõnul pole tal küll kindlaid tõendeid, kuid selge on see, et iga rassi puhul on naiste näod meeste omadest heledamad. Tõenäoliselt on see nii, sest heledam nahk aitab paremini omastada UV-b kiirgust, mis on vajalik D-vitamiini tootmiseks. See vitamiin on oluline väikelastele, mistõttu läheb seda rasedatel ja imetavatel naistel vaja rohkem kui meestel.

Uurimuse praktiliseks rakenduseks võiks olla näotuvastusprogrammide täiustamine. Lisaks muudele tunnustele on arvutile nüüd võimalik õpetada inimeste soo määramist selle värvuse alusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 08:40
Otsi:

Ava täpsem otsing