11. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Suhkur võib sõltuvust tekitada

Rottidel läbi viidud uurimus näitas, et suhkru järjepideva tarbimise korral tekivad sõltuvuse tunnused. Avastus võib aidata paremini mõista inimeste toitumishäireid.

Professor Bart Hoebel ja Princetoni neuroteaduste instituudi töörühm on suhkrusõltuvuse tundemärke rottidel uurinud aastaid. Varem on nad näidanud, et rottidel on kalduvus suhkru tarbimist üha suurendada ning et suhkrust loobumisel tekivad võõrutusnähud, kirjutas LiveScience.

Uue eksperimendi käigus näidati, et rottidel esinevad ka vastupandamatu iha suhkru järele ning tagasilangused suhkrust loobumise harjutamisel, mis sõltuvuskäitumise pildi lõpule viivad.

"Kui liigne suhkrutarbimine on tõepoolest üks sõltuvuse vormidest, peaksid suhkrusõltlaste ajus esinema kauakestvad muutused,” ütles Hoebel. „Iha ja tagasilangus on sõltuvuse olulisimad komponendid ning me oleme selliste käitumisjoonte esinemist rottidel suutnud tõestada mitmel viisil.”

"Meie töörühm on valmis saanud esimese ülevaatliku uurimuste seeria, mis viitab, et rottidel esineb suhkrusõltuvus, ning selgitab selle sõltuvuse võimalikke tagamaid,” ütles Hoebel.

Rotid on paljuski inimestele sarnased, mistõttu neid kasutatakse tihti katseloomadena.

Rottidele anti suhkrut, mõne aja pärast aga suhkruga varustamine lõpetati. Kui suhkrut uuesti pakkuma hakati, nägid rotid selle kätte saamiseks tunduvalt rohkem vaeva. Nad tarbisid rohkem suhkrut kui kunagi varem, mis viitab, et neil esines iha suhkru järele ning tagasilangemisperiood sõltuvusse. Nende motivatsioon suhkru kättesaamiseks oli kasvanud.

"Antud juhul muutis suhkru kadumine selle rottidele veelgi ihaldusväärsemaks,” ütles Hoebel.

Kui suhkruga varustamine lõppes, jõid rotid rohkem alkoholi, mis näitab, et liialdamiskäitumine oli nende ajju juba sisse kirjutatud. Suhkru ületarbimisest tekkinud sõltuvusmustrid soodustasid ka teiste ennasthävitavate käitumisjoonte süvenemist.

Lisaks muutusid suhkrusõltuvuses rotid imeväikese amfetamiinidoosi peale üliaktiivseks – selline doos ei omanud nende käitumisele varem mingit mõju. Hoebeli sõnul võib suurenenud tundlikus psühhostimulandile olla üks sõltuvuse osasid.

Et mõista nende uurimistulemuste mõju inimestele, on vaja põhjalikumaid analüüse.

"On võimalik, et rottidel täheldatud muutused ajus ja käitumuslikud jooned esinevad ka mõnedel ülesöömise või buliimiaga hädas olevatel inimestel,” ütles Hoebel. „Meie töö näitab seost traditsiooniliste sõltuvuste, näiteks uimastisõltuvuse, ning ebatavaliste sõltuvuste, näiteks igapäevastest toiduainete sõltuvuse vahel. See võib aidata välja töötada uusi meetodeid inimeste aitamiseks.”

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt