Kadri Paas • 11. detsember 2008 kell 22:00

Figuurisõbrad võtsid üle Kaalujälgijate kliendid

Aasta lõpus panevad Kaalujälgijad Eestis asjad kokku. Rühmajuhid teavitavad praegu siinset 38 000 kaalujälgijat võimalusest jätkata 2009. aasta algusest Figuurisõprade nime all. Uue äriprojektiga liitub ka enamik rühmajuhte ja rühmadki jäävad koos käima samades ruumides. Kuumakski on figuurisõpradel sama - 500 krooni.

Kaalujälgijate katusorganisatsiooni Weight Watchers International pressišefi Donna Fontana sõnul kuulis ta nende kliendid ja rühmajuhid ülevõtvatest figuurisõpradest esimest korda Äripäevalt. "Meile teadaolevalt pole turule tulemas uut kaalujälgimisfirmat, kuid iga katset kasutada meie ettevõtte intellektuaalset omandit ilma meie nõusolekuta kavatseme põhjalikult uurida," ütles ta.

Fontana lisas, et nad lahkuvad Eestist ja Lätist, kuna siinse väikse turu tõttu pole Balti riikides enam tulus tegutseda.

Aasta lõpuni Weight Watchers Eesti ASi peadirektorina töötav Anne Piirsalu on varem väitnud, et kuulis omanike otsusest Eestist lahkuda septembris. OÜ Figuurisõbrad loodi juulis. Piirsalu kinnitusel ei tea ta Dubais kinnisvaraäri ajava seitsmekordse Eesti squashimeistri Philip Verzuni asutatud Figuurisõpradest midagi.

"Ma ei ole üldse kindel, et nad jätkavad. Ma ei ole mingeid reklaame näinud," märkis Piirsalu. Aastaid kahjumis püsinud Weight Watchers Eesti juhina ulatus tema töötasu aastas pooleteise miljoni kroonini.

Figuurisõprade idee eestvedaja, Tartu Ülikooli emeriitdotsent ja senine kaalujälgijate online-nõustaja Mai Maser ütles, et endistele kaalujälgijatele on figuurisõpradega liitumine tasuta.

Ta tunnistas, et figuurisõprade toitumisprogrammi käivitamine vahetult pärast kaalujälgijate lahkumist võib küsimusi tekitada. "Samas ei saa kindlasti öelda, et kõik senised kaalujälgijad või rühmajuhid meiega liituksid ja meiega jätkaksid," lisas Maser.

Piirsalu sõnul ta midagi ebaeetilist figuurisõprade tegevuses ei näe. "Eesti toitumissoovitused on avalik teave. Rühmasid ei saa keegi patenteerida. Kui Weight Watchers läheb ära, siis inimesed jäävad üksi. Keegi peab neid ju toetama," ütles ta.

Tartu Ülikooli Eetikakeskuse juht Margit Sutrop kinnitas, et kui asi piirduks avalikkusele edastatud reklaamiga, kus kutsutakse liituma uue programmiga, poleks probleemi. "Kui aga avaliku reklaami asemel saadetakse klientidele suunatud pakkumine, siis on siin mängus kellegi huvi klientide andmebaas uuele firmale kätte mängida," rääkis ta.

Andmekaitseinspektsioon teatas vastuseks Äripäeva järelepärimisele, et andmebaasi üleminekul uuele vastutavale töötlejale on vajalik kõigi inimeste eelnev nõusolek.

Hetkel kuum