Urve Vilk • 11. detsember 2008 kell 22:00

Jõululauale veelgi rohkem küünlaid ja sära

Peokorraldusega tegeleva Party Pro projektijuhi Helena Tammiku sõnul olid veel kümmekond aastat tagasi tellitavad lauad enamasti üsna klassikaliselt valged. Nüüd on jõululauad palju rõõmsamad. Kuna tihti on tegu ka stiilipidudega, on värvide kasutamiseks vabad käed.

Tammiku sõnul ei olda enam kinni kindlates stampides, ka mitte ametlike vastuvõttude korral.

Party Pro on seni toitlustusteenust pakkunud valdavalt ettevõtetele. "Jõuluaegse koduse peolaua katmiseks pole eraisikud meilt seni teenust tellinud, eks asi jää ilmselt raha taha," arvab Tammik.

Sisekujundaja Annika Hansoni arvates on Eesti turg selleks liiga väike, et lauakujundusele või suisa jõululaudade dekoreerimisele spetsialiseeruda.

Hansoni sõnul on kaunistamine loominguline protsess, mingeid reegleid selle puhul järgida pole vaja.

"On ju moodsaid kodusid ja romantilisi kodusid, kodu stiilist tuleb jõuluks kaunistamisel ka lähtuda. Ise panen lauale männioksad, mis tuul tormiga ära murdis, ja okste külge mõned säravad ehted," ütleb Hanson.

"Veel asetan lauale helkiva kausi piparkookidega - sära, helkivad pinnad ja rikkalikkus on juba mõnda aega mitte ainult lauakujunduses, vaid sisekujunduses üldisemalt populaarsed olnud," lisab ta.

Nagu moeski, pole lauakujunduses varasemaga võrreldes enam rangeid reegleid, ütleb Mart Haber, jõuludekoratsioone müüva ASi Shishi üks asutajatest.

Kõik on lubatud, põhimõtteliselt võib kaunistuseks kasutada kõike. "Oluline on, et lauakujundus looks soovitud meeleolu ning sobiks olemasoleva interjööriga," leiab Haber.

Võrreldes Norraga, kus Shishil on samuti kontor, kasutatakse Haberi sõnul Eestis küünlaid veel suhteliselt vähe. "Kasutage ruumis rohkem elavat tuld, mis on põhjamaa inimesele pimedal ajal nii vajalik: teeküünlaid laual, küünlaid küünlajalgades ja lühtrites," soovitab Haber.

Selle aasta jõulutoonid on heledad, põhitoon on sageli kas valge, kuldne või hõbedane. Laua dekoreerimisel on populaarsed pitsid ja suled, boad ei pea selga panema, sellega võib ka lauda kaunistada. Kasutada võib ka pärleid, nii lahtisi kui ka keedena.

Lumeefekti saab laual tekitada taimedele mõeldud kattelooriga, kuusele riputatava valgusketi võib asetada kaunistuseks hoopis katteloorile.

Kui ruumi kaetakse Rootsi laud, võiks sellel olla kõrgemad ja madalamad tasapinnad - nii mahub toitu rohkem ja laua ilme on kergem. Kodus võib spetsiaalse aluse puudumisel kõrgenduse tekitamiseks tagurpidi keerata tavalise poti või kingakarbi, mille saab linaga katta.

Küünlad ja kuuseehted võib paigutada suurtesse klaasvaasidesse, heleda pihustatava värvi või sädelusega võib katta nii lauakatteid, kunstlilli, vaase, küünlaid kui ka raagus oksi.

Värviks võib heledate toonide asemel valida ka traditsioonilise punase või rohelise, varasemaga võrreldes kasutatakse aga palju julgemalt ka teisi värve, näiteks punase ja musta kombinatsiooni. Laual võiks olla üks matt ja teine läikiv toon: näiteks matt laudlina ja sellel pitsiline läikiv kate.

Hetkel kuum