Tähtede ja laulukooridega jõulutuuritama

Mari Hiiemäe 12. detsember 2008, 00:00

Tänavused jõulutuurid on hoolikalt planeeritud. Üksikesinejate asemel hakkab advendiprogrammide hulgast silma suure meeskonnaga projektide paljusus. Et kontserdid publikule põnevamate ja meeldejäävamatena mõjuksid, on pea iga jõulutuurile minev solist käed löönud mõne kooriga.

Esinejate hulgas on nii neid koore ja soliste, kes on jõulutuuril esimest korda, kui ka selliseid, kes on käinud mööda Eestimaad jõulusõnumit kuulutamas mitmel varasemalgi aastal. Lavapartnerid on loomulikult uued ning uued on suuresti ka lugude valik ja seaded.

Annely Peebo on sättinud valmis esinemiskava koos Revalia Kammermeeskooriga. Tuntud metsosoprani kontserdid kujunevad kindlasti akadeemilisemateks kui teiste tänavuste jõulutuuritajate esinemised.

Suurem jagu autoritest, kelle muusika Peebo kontsertidel kõlab, on Euroopa klassikud. Peebo laulab palasid J. S. Bachilt, Saint-Sa?nsilt, Schubertilt, Straussilt jt heliloojatelt, kavas on nii spetsiaalselt jõulutemaatilisi teoseid, Ave Mariasid kui ka lihtsalt lüürilisi meloodiaid, mis aastaaja meeleoluga haakuvad.

Esinejad alustavad keskaegse muusikaga ning jõuavad välja tänapäeva. Kontserdi lõpuosas kantakse ette paar laulu eesti heliloojatelt - Olav Ehalalt ja Renee Eesperelt.

Annely Peebot saadab klaveril tipp-pianist Hartmut Hudezeck Saksamaalt. Revalia Kammermeeskoor Hirvo Surva juhatusel laulab kontserdi käigus laule nii koos Peeboga kui ka eraldi.

"Häid jõule" Dave Bentonilt Dave Benton, kes on läbi aastate olnud üks aktiivsemaid jõulutuuritajaid, on tänavuseks advendiajaks ette valmistanud programmi koos segakooriga Sõpruskond.

Ülehomme Tartu Peetri kiriku kontserdiga startiva Bentoni jõulutuur kannab pealkirja "Häid jõule!". Nagu nimi ütleb, koosneb kontserdikava suuresti jõululauludest. Ka kuuleb kohapeal rohkesti ingliskeelseid spirituaale ja gospelmuusikat.

Bentoni tänavune jõulutuur on arvult juba viies. 2006. aasta kontserdid koos Tallinna Poistekooriga jõudsid 14 ning mullune ühisturnee ETV tütarlastekooriga 12 Eestimaa kirikusse. Tänavu on Bentonil jõulukontserte plaanis kümme.

Bentoni esinemiskavas on huvitavaid töötlusi traditsioonilistest jõululauludest, mis aga tema suu läbi laulduna nii tavalistena ei tundugi. Bentoni stiil on temperamentne ja nooruslik, harjumuspärased jõuluviisid muutuvad tema kontserdi käigus hoogsateks poplugudeks.

Bentonile sekundeerib telesaatest "Laululahing" tuntuks saanud segakoor Sõpruskond.

Maarja-Liisi ja Tallinna Poistekoori "Püha öö" Maarja-Liis Ilus laulab koos Tallinna Poistekooriga traditsioonilist jõulumuusikat, mida on veidi põnevamaks muudetud värskemate kooriseadetega.

Nii Maarja-Liisil kui ka Tallinna Poistekooril on jõulutuurikogemus olemas varasematest talvedest. Tallinna Poistekoor tegi tunamullu läbi ülipika 14kontserdilise turnee koos Dave Bentoniga, möödunud aastal aga osales paljude osapooltega muusikaprogrammis "Jõulud maailmas". Maarja-Liis on advendikontserte andnud nii ühekaupa kui ka seeriatena. Populaarseimateks osutusid ühiskontserdid Rein Rannapiga.

Eesti ühe tuntuima sooloartisti ning Lydia ja Tomi Rahula juhendatava Tallinna Poistekoori ühiskontserdid on hingestatud ja südamlikud. Sobivad kuulajamiseks neile, kes oskavad hinnata advendiaja ilu ning tajuda jõululaulude headust kandvat sõnumit.

Rolf Roosalu ja Nele-Liis Vaiksoo "Imede öö" Rolf Roosalu, Nele-Liis Vaiksoo ja ETV tütarlastekoori jõulukava tutvustab ühtlasi jõuluteemalist ühisalbumit.

Kontsert koosneb otsast otsani jõululauludest, mida on plaadi ja kontsertide tarvis kokku otsitud tervest maailmast. Kontserdil kõlab laule ühtekokku viies erinevas keeles, milleks on eesti, inglise, itaalia, ladina ja vene keel. Lisaks tugeva traditsiooniga lugudele, nagu seda on "Püha öö", on esinemiskavas ka märksa vähem tuntud palasid.

Lauljaid saadab live-bänd ja kontserdipaika kaunistavad talveteemalised lavadekoratsioonid.

Nele-Liis Vaiksoo on oma viimaste aastate jõulutuurid teinud 2006. aastal programmi "Valge gospel" raames ning 2007. aastal koos Jassi Zahharoviga.

Anna-Liisa Supp ja Sofia Rubina "Südamele südamest" Anna-Liisa Supi ja Sofia Rubina ühiskontserdid on täis džässielemente ning põnevaid vokaalseadeid. Kontserdi tulust toetatakse Eesti südamehaigeid lapsi.

Saate "Eesti otsib superstaari" finalistil Anna-Liisa Supil ja džässilauljal Sofia Rubinal on plaanis 13kontserdiline jõulutuur kirikutes. Ühiskontserdid kannavad pealkirja "Südamele südamest" ning need on kavandatud Eesti südamehaigete laste toetuseks. Heategevuskontserdid jõuavad pea kõikidesse suurematesse Eesti linnadesse.

Nagu aastaajale kohane, on ka Supi ja Rubina kontsertidel esindatud advendiaega passiv muusika, läbinisti jõulukontsertidega aga tegemist siiski pole. Kumbki solist esitab lisaks jõululauludele ka omaloodud muusikalist materjali, samuti on kavas näiteid Eesti rahvamuusikast. Džässilikku maiku aitavad kontsertidele lisada Eesti tippdžässimuusikud Villu Veski, Siim Aimla ja Raun Juurikas.

Villu Veski teeb kaasa 8.-14. detsembril toimuvatel kontsertidel, 7. detsembril Viljandi Pauluse kirikus oli jõulukontserdi erikülaliseks saates "Eesti otsib superstaari" tiibu sirutanud Timothy Jarman, kes esines omaloomingulise palaga "My World Around You".

Liisi Koiksoni ja Marko Matvere "Jõululood" "Jõululood" on meeldejääv segu laulust ja jutustustest. Marko Matvere ja Liisi Koiksoni ühist üllitist saab jõulukuul näha Eesti kirikutes.

Eelmiste aastate jõulutuuridel on Liisi Koikson püüdnud hoiduda kõige tuntumate-teatumate jõululaulude esitamisest. Ka seekord eristub tema projekt teiste jõulutuuride hulgast.

Koiksoni lauluvalik on tänavu pisut traditsioonilisem kui varasematel aastatel, omapärase formaadi lisab kontsertidele aga vahetekstide kasutamine. Laulude vahele jutustab näitleja Marko Matvere muhedaid lugusid ning tulemuseks on tavamaigulisest jõululaulude esitamisest hoopis meeldejäävam kontsert-jutustus. Oma nüansi lisab üritusele Nukuteatri laulukoor, kellele on jõuluseaded selgeks õpetanud Kaire Vilgats.

Ivo Linna ja Suisapäisa "Kaunimad jõululaulud" Ivo Linna ja Laura Põldvere osalusega jõulutuur pakub kuulamiseks järjekordset tuntud jõululauludest kokku seatud kava.

Selle tuuri esinejate koosseis on kirev, seega pakuvad kontserdid üsna mitmeplaanilisi elamusi. Lisaks vanameister Ivo Linnale osalevad tuuril nooremad lauljad Laura Põldvere, Lauri Liiv ja Ly Lumiste. Põnevust lisab telesaates "Laululahing" rahva poolehoiu võitnud segakoori Suisapäisa kaasamine.

Kontserdi tuumikus on jõululaulud. Jaokaupa saab kuulda ka uusversioone osalevate artistide tavarepertuaarist. Soololaulud vahelduvad kooriversioonidega ning kontsert kulgeb kuni lõpuni rõõmsas tempos.

"Jõuluduur" koos Tallinna Kammerorkestriga Tallinna Filharmoonia korraldab viie kontserdiga sarja "Jõuluduur", milles osalevad ansambel C-Jam, Tallinna Kammerorkester, solistid Marvi Vallaste ja Oliver Kuusik. Kavas on nii klassikalisi kui ka uuemaid teosed. Kuna autorite valik, kelle lugusid esitatakse, on kirev, kulgeb meeleolukalt vaheldusrikkas vormis kogu kontsert. Esitamisele tulevad lood muuhulgas G. F. Händelilt, W. A. Mozartilt, F. Gruberilt, A. Adamilt, A. Lloyd Webberilt, D. Ellingtonilt ning Eesti autoritelt Olav Ehalalt ja Rein Rannapilt.

Orkestrit dirigeerib esimesel kahel kontserdil Jüri-Ruut Kangur, järgmistel Eri Klas.

Birgit Õigemeele ja Uku Suviste "Ilus aeg" ETV lastekooriga Birgit Õigemeel, Uku Suviste ja ETV lastekoor tähistavad ühise jõulualbumi "Ilus aeg" ilmumist kolme kontserdiga.

Selle projekti käigus kuuleb valdavalt eestikeelset jõulumuusikat, seda kõige tuntumat ja ilusamat. Lapsed ja solistid esitavad laule "Jõulukell", "Talve võlumaa", "Vaikselt sajab lund", "Püha öö", "Jõuluöö", "Laps peab sündima" jpt.

Uudsed seaded on lugudele kirjutanud Uku Suviste. Esinejaid saadab viieliikmeline live-bänd koosseisus Ivo Vanem, Toomas Laur, Inderk Tetsmann, Kalle Tetsmann ja Kuuba muusik Yoel Eladio Terry Cabrera.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing