Mobiiliga on võimalik hääletada alates 2011. aastast

ÄP 16. detsember 2008, 00:00

"See jõustub 1. jaanuarist 2011," ütles riigikogu liige Evelyn Sepp. Põhjus, miks alles kahe aasta pärast, on Sepa sõnul lihtne. "Peale loosungite selle headusest ja plussidest tuleb ära lahendada ka õigusliku valmisoleku, turvalisuse ja muud tehnilised küsimused," selgitas ta.

Sepa sõnul tuleb ka tagada kogu valimisprotseduuride toimumise kontroll valimiskomisjoni järelevalve all. Samuti peab turusituatsioon muutuma, et vastavat teenust pakuks kõik mobiilioperaatorid, mitte vaid üks nagu seni. Siis on tagatud ka valimiste ühetaolisus.

Sepp ütles, et praegu pole teada, kui palju on operaatoreid, kes on valmis sellist teenust pakkuma.

Sepp rääkis, et ka vabariigi valitsus möönis pärast valimiskomisjoni tellitud turvaanalüüsiga tutvumist, et seni kuni pole lahendatud vähemalt 26 kõrge prioriteediga turvariski, pole keskkond sellise lahenduse kasutamiseks valimisteks veel tegelikult valmis. "See aga sõltub tõesti paljus ka turul tegutsejatest, mitte sedavõrd isegi riigi institutsioonidest," uskus riigikogulane.

Selles mõttes on Sepa arvates jaanuar 2011 märgilise tähtsusega, mis annab pigem operaatoritele signaali oma teenustepaketi arendamiseks, sest tegu pole kitsalt nn valimisseaduse ja valimiste teemaga.

Paraku saavad ID-identifitseerimisest Sepa sõnul osa need, kelle kasutada on uuema põlvkonna telefonid, mis vastava teenuse kasutamist toetavad. "Naljaga pooleks, tegu on nn äriklassis hääletamisega," nentis Sepp.

"Aeg hääletamiseks elektroonilises keskkonnas on kümnendast neljanda päevani enne valimisi," ütles Sepp. "Mobiili ID näol on tegemist sisuliselt elektroonilise isikutunnistuse eriliigiga ja selles mõttes on korrektne unustada ID-hääletus ning rääkida siiski identifitseerimisest läbi uue isikut tuvastada võimaldava dokumendivormi," rõhutas Sepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing