16. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Euroopa Parlament hääletab ületunnitöö keelustamist

Euroopa Parlamendis on kolmapäeval teisel hääletusel tööaja direktiivi eelnõu, kus parlamendi tööhõivekomisjon soovib oma muudatusettepanekutega ületunnitöö võimaluse keelata.

Mitmed saadikud, sealhulgas Eesti paralamendisaadik Siiri Oviir, pooldavad aga inimestele vaba valiku jätmist.

"Saan toetada direktiivi, kui säilib ületunnitöö võimalus,“ ütles Oviir esmaspäeval toimunud arutelul. „Soovin, et ka tulevikus oleks inimesel, töötajal võimalus ise otsustada individuaalse ületunnitöö tegemise kasuks, et saada suuremat sissetulekut, arendada oma karjäärivõimalusi või teha seda muudel isiklikel põhjustel," põhjendas Oviir oma seisukohta.

Peamine võitlus käib kahe teema ümber - parlamendi tööhõivekomisjon toetab maksimaalselt 48-tunnist töönädalat (kusjuures keskmine arvestusperiood oleks kaksteist kuud) ning on vastu erandi tegemise võimalusele, mida praegu kasutab laialdaselt näiteks Suurbritannia. Riike, mis pikema töönädalat võimaldavat erandit kitsamalt rakendavad – näiteks hotellinduses või toitlustuses – on tänaseks juba 14. Parlamendi tööhõivekomisjon tahab aga erandi hiljemalt kolme aastaga kaotada.

Teine vaidlusi tekitav teema puudutab peamiselt meditsiinipersonali ning on küsimus sellest, kas kogu valves oldud aeg tuleks lugeda tööajaks. Tööhõivekomisjon leiab, et jah.

Parlamendi tööhõivekomisjon on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Nõukogu läbinud eelnõule lisanud vastavad muudatusettepanekud, mille läbiminekuks on kolmapäeval vaja 393 saadiku toetust, vastasel juhul jõustub nõukogu ühisseisukoht. Läbiminek tähendaks aga vastasseisu liikmesriikidega, mis saadab direktiivi eelnõu edasi nn „lepitusprotsessi“. Kui see tulemust ei anna, jääb direktiiv vastu võtmata.

Oviiri sõnul saavutatakse ületunnitöö keelamisega see, et "teatud juhtudel tuleb töötajal seda ikkagi teha, kuid nüüd juba illegaalselt, see tähendab lisatasuta ja ilma õigusliku kaitseta".

Sama seisukohta jagab Briti parlamendisaadik Elizabeth Lynne, kelle sõnul peab inimestel olema võimalus legaalselt endale lisatulu teenida. Selle vastu, et tööandja erandit ei kuritarvitaks, on olemas vastavad seadused.

Euroopa Rahvapartei ja Euroopa Demokraatide fraktsiooni liige Jose Albino Silva Peneda leiab aga, et erand vähendab oluliselt töötajate kaitset. „Ma ei ole sotsialist, kuid selline ei ole minu ettekujutus Euroopa projektist,“ ütles ta läinud nädalal ajakirjanikele oma seisukohti põhjendades.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluva Alejandro Cercase hinnangul viib erandi tegemise võimalus sotsiaalse dumpinguni, kahjustab töötervishoidu ja -ohutust ning raskendab töö- ja eraelu ühildamist.

Ületunnitöö erandi kaotamise pooldajate sõnul ei peaks Euroopa seadused olema auklikud nagu Šveitsi juust. Samuti on eelnõus nende sõnul piisavalt paindlikkust, kuna 48 tunnise töönädala arvestus käib 12 kuu pikkuse perioodi kohta.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt