Maksude optimeerimise kuu

16. detsember 2008, 07:27

Eestis on finantsnõustajate suurim vaenlane
meie lihtne ja ühetaoline maksusüsteem. Tänu proportsionaalsele tulumaksule ning
erisuste puudumisele füüsiliste isikute maksustamisel, ei ole midagi erilist
nõustada, mistõttu pole nõustajatel ka selle pealt suurt midagi teenida.

Eelöeldu on muidugi mõningane liialdus, aga suurel määral adekvaatne võrreldes enamiku teiste riikidega. Aga nii lihtne meie maksusüsteem ka ei ole, et maksude optimeerimiseks midagi ära teha ei saa ning detsember on parim kuu investeerimistegevusega seotud maksude optimeerimiseks, kirjutab Äripäeva toimetaja-analüütik Tõnis Oja.

Võimalusi, kuidas investor maksusid vähendada saab, on põhimõtteliselt kaks. Üks võimalus on soetada kolmanda samba investeerimisfond või muu kolmanda samba toode.

Kui investeerida aastas kuni 15 protsenti oma maksustavast tulust kolmandasse pensionisambasse, saab järgmisel aastal 21 protsenti tulumaksu tagasi.

Näiteks 10 000 krooni investeerimisel saab järgmise aasta esimesel poolaastal 2100 krooni tagasi, mida omakorda on võimalik investeerida kas aktsiatesse, fondidesse, aga miks ka mitte uuesti kolmandasse sambasse.

Muidugi, kolmanda samba fondide tootlused on viimastel aastatel olnud pehmelt öeldes nigelavõitu - fondiosakute 12 kuu tootlused jäävad vahemikku miinus 21 (Sampo Pensionifond) kuni miinus 52 protsenti (Hansa Pensionifond V3), mistõttu tasuks enne seitse korda mõelda, kui nendesse investeerida.

Kolme aasta tootlused jäävad vahemikku miinus 0,7 kuni miinus 12,7 protsenti aastas, mistõttu ei saa kehvi tootlusi selgitada "volatiivsustega finantsturgudel", vaid suur osa sellest langeb ka fondijuhtide kogenematusele või saamatusele.

Aga ikkagi, tulumaksutagastus on argument ja võib-olla hakkavad aktsiaturud järgmisel aastal ka tasapisi tõusma (või vähemalt langus aeglustuma), mistõttu võib ka kolmanda samba fondid midagi teenima panna.

Kohe lõppev aasta on olnud valdavale osale investoritest ilmselt kohutav, et mitte öelda katastroofiline. Samas ei ole halba ilma heata ning maksustamise seisukohalt võiks olla ehk üsna mõistlik mõni kahjumis olev positsioon likvideerida. Seda eriti juhul, kui aasta jooksul on müüdud kasumis olevaid väärtpabereid.

Audiitor- ja konsultatsioonifirma Ernst Young Baltic maksuosakonna juhataja Ranno Tingas hoiatas, et juhul kui võõrandamisele järgneval päeval ostetakse väärtpaberid tagasi, võib kerkida küsimus tehingu eesmärgis. Vastasel korral võib lugeda tehingut kunstlikuks või maksude kõrvalehoidmise eesmärgil tehtuks.

Aga isegi juhul, kui varem pole tehinguid sooritatud, tasuks portfell kriitilise pilguga üle vaadata. 2008. aasta on finantsturgude seisukohalt erakorraline aasta. USA Föderaalreservi juht Alan Greenspan nimetas finantsturgudel toimunud sündmusi kord sajandis toimuvateks.

Mulle tundub, et seetõttu on ka kätte saabunud sobivaim aeg mitte ainult investeerimisportfelli, aga ka investeerimisstrateegia üle vaatamiseks.

Loe lisa tänasest Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2008, 14:25
Otsi:

Ava täpsem otsing