16. detsember 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Uus aidsi ravimeetod andis makaakidel efekti

Immuunsüsteemi stimuleerival antikehal baseeruv ravimeetod osutus efektiivseks HI-viirusele väga sarnase ahvide immuunpuudulikkusviiruse vastu. Meetodi arendajad peavad juba läbirääkimisi kliiniliste katsetuste alustamiseks, mis võivad alata kõige varem järgmisel aastal.

Teadlased on kindlaks teinud mitmed moodused, mille abil kroonilisi nakkusi tekitavad viirused nagu HIV ja hepatiit C immuunsüsteemi kaitsevõimet maha suruvad, kirjutas Eesti Geenikeskus Nature vahendusel. Üks selline süsteem toimib valgu nimega PD-1 kaasabil, mille tase immuunsüsteemi T-rakkudes tõuseb oluliselt kroonilise HIV-nakkuse korral. Kõrge PD-1 tasemega rakud kaotavad aga mingil tundmatu mehhanismi kaudu oma võitlusvõime.

Varem on PD-1 pidurdavat mõju suudetud antikehadega blokeerida teatud kroonilise viirusinfektsiooniga hiirtel, nüüd näidati ajakirjas Nature ilmunud uurimuses selle antikeha raviefekti SIV-iga makaakidel. Antikeha toimet katsetati nii nakkuse varases (10 nädalat) kui hilises faasis (90 nädalat). Mõlemal juhul stimuleeris ravim efektiivselt nii rakulist kui antikehade kaudu toimivat immuunsust ning vähendas viiruskoormust veres.

Skeptikud hoiatavad võimalike raskete kõrvaltoimete eest inimkatsetes – eeskätt kardetakse T-rakkude üleaktiveerimist ning pöördumist kehavalkude vastu -, senised loomkatsed aga muretsemiseks otsest põhjust ei anna.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt