Silvia Viidik • 16. detsember 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Igal õunal oma aeg puu pealt kukkuda

Oktoobris, mil näiteks finantssektor juba raskeid haavu lappis, kasvas Apple'i müüdud ühikute arv uuringufirma NPD Group andmetel neli korda kiiremini ülejäänud turust, saavutades aastatagusega 28protsendilise kasvu. Kuuga langes aktsia hind vaid 5,3 protsendi jagu.

Siis tundus, et see trendiinimeste valge unelm elab vist meie kriisist räsitud planeedist kusagil hoopis eemal. Et nii juhtuda ei saa, näitas november. Macide müük USAs vähenes aastatagusega võrreldes protsendi võrra, samas kui kogu arvutitööstuse müük kerkis kahe protsendi jagu.

Maci langust vedasid siiski pigem lauaarvutid ning NPD andmetel kannab sülearvutite turu liider endiselt uhkelt õuna märki.

Seda lohutust ei tasuks liiga jätkusuutlikuks pidada, sest The Wall Street Journali andmetel on joonistumas selgem trend inimeste nõudlusest odavamate arvutite järele järgnevatel aastatel.

Apple'i legendaarne juht Steve Jobs on siiski välja öelnud, et niipea ta Macide hindu kärpima ei hakka, kuna pole väga mures nõudluse vähenemise pärast.

"Me ei oska teha 500dollarilist arvutit, mis poleks täielik rämps," sõnas Jobs analüütikutele. Vist on kohane lisada, et just Macid moodustavad Apple'i müügituludest 46 protsenti.Rivaalid Hewlett-Packard ja Dell alandasid turu sentimenti jälgides müügihindu juba enne pühade perioodi (küll mitte väga rutaka) osturalli algust ning mõnel juhul sai arvuti kätte lausa 50 protsenti odavamalt. Apple'i suurimad odavmüügid piirdusid 10protsendilise allahindlusega.

Õuna-ettevõttele tuleb siiski au anda, sest ta on kindlaks jäänud oma algsele sihtgrupile - jõukatele disainihuvilistele klientidele ning sellest lähtuvalt tootnud veel kallimaid uusi mudeleid. Kui saab hinda küsida, tuleb seda loomulikult teha. Ning arvutitootja müügitulusid ning kasuminumbreid vaadates paistab, et seni on taktika väga edukalt töötanud.

Kolmanda kvartali kasum ületas aastataguse 25 protsendiga ning müügitulusid laekus pea 27 protsenti varasest enam.

Kuigi mitmed analüütikud on prognoosinud Apple'i müüdavate ühikute arvu kasvu lähikuudel, kui konkurentide näitajad kukuvad, on endine investeerimispank Goldman Sachs teisel arvamusel ning alandas aktsiasoovitust varasemalt ostusoovituselt neutraalsele.

See juhtus esimest korda pärast 2006. aasta juulit. Apple'i aktsia kukkus uudise peale esmaspäeval 3,6 protsenti.

Põhjenduseks tõi pank Apple'i põhilise eduargumendi - innovaatiliste uute toodete turuletoomine - põua lähikuudel.

"On vähetõenäoline, et Apple suudab jaanuaris millegi uuega turule tulla, mis aitaks tal tõusta samale pulgale oma konkurentidega.

See tähendab, et halvenevas majandusolukorras tuleb koos teistega klientide pärast võidelda," kirjutas Goldmani analüütik David Bailey investoritele.

Bailey lisas, et MacBookide, iPodide ja iPhonide tarned jäid ootustele alla ning ettevõte võib järgmistel kvartalitel silmitsi seista oluliselt väljakutsuvama keskkonnaga, sest nõudlus annab veelgi järele.

Siiski on just nutitelefonid ning siinkohal iPhone, CNN Money andmetel järgmise aasta suuremad hitid.

Seda olukorras, kus luksuskaupade ja elektroonika tootjad peaksid enim kannatama.

Edukamaks peaksid saama ka väikesed märkmik-arvutid, mis hinna poolest on paljudele sülearvutist taskukohasem.

Nutitelefonide rõõmsat tulevikku kinnitab ka Gartner uuringukeskus, kelle andmetel müüdi kolmandas kvartalis 36,5 miljonit nutividinat. Sellest 42 protsenti võttis Nokia, 16 protsenti Research in Motion ning 13 protsenti Apple.

Müügi kasvutempo on siiski aeglustunud ning seda ootab Gartner ka edaspidiseks.

"Edukateks jäävad need, kes suudavad kaasa minna tarbijate rahakotilimiitidega ning ei jää loorberitele puhkama," sõnas Gartneri juhtivpresident Christine Adams.

Pole päris kindel, kas see just Apple'i praeguse fookusega kokku läheb, kuid loodetavasti on dünaamilisi lahendusi pakkuv ettevõte ka ise võimeline end ümber kohaldama, et säravvalget ahvatlevat helki üle teiste heita.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt