Piret Reiljan • 17. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kolmas sammas visiseb tühjemaks

Näiteks kõige populaarsem III samba pensionifond Hansa V3 avas mullu ligi 10 000 uut kontot, ent tänavu on detsembri alguseks kontosid juurde tekkinud alla 3000. Lõviosa investoreid on III sambaga liitunud kindlustusseltside kaudu, kust tänavu teise ja kolmanda kvartali jooksul on pea tuhat investorit hoopiski vähemaks jäänud.

"Lepingu lõpetamisi ning maksete peatamisi on rohkem kui tavapäraselt. Põhjuseks kindlustunde vähenemine ja ka turgude kukkumine," nentis SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juht Indrek Holst. Järgmiseks aastaks Holst vabatahtlike pensionitoodete mahu kasvu ei oota. "Ilmselt järgmisel aastal kasvu ei tule. Tänavu on pensionivarad kindlustustes ja fondides kokku vähenenud 7 protsenti, milles on suur osa ka turgude langusel," märkis ta.

"Lisaks on turud ebakindlad ja inimeste kindlustunne nõrk, seetõttu lükatakse võimaluse korral edasi ka säästmist pensioniks," rääkis Holst ja lisas, et kuigi paljudel on pensionini veel pikk tee minna, on turgude kukkumise mõju raske taluda.

"Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on viimastel kuudel tõepoolest näha teatavat lepingute peatamiste ning lõpetamiste arvu kasvu," nõustus ka Swedbanki strateeg Pertti Rahnel. Klientide lahkumise põhjuseks pidas Rahnel inimeste kalduvust kanda viimaste perioodide tootlused üle ka tulevikku. Ta lisas, et praeguses ebakindlas majanduskeskkonnas on vähenenud inimeste valmisolek pikaajalisi finantslepinguid sõlmida.

Rahneli sõnul tuleb fondivalitsejatel taas tõdeda, et vaadates ka varasematel aastatel toimunut, hüppab lepingute lõpetamiste ja katkestamiste arv üles just turu põhjades.

"Lunastamisi on, aga massilist lunastamist Sampo pensionifondist ei ole meil ette tulnud. Lunastamiste põhjused on erinevad ja küllaltki individuaalsed, soov seda raha kasutama hakata on üks levinum," rääkis Sampo Panga säästu- ja investeerimisteenuste juht Peeter Schamardin. Ta lisas, et soovitab vabatahtlikku pensionifondi siiski investeerida, kuna riigi pakutav tulumaksusoodustus on präänik, mida oleks patt mitte kasutada.

"III sambaga liitumise aktiivsus on sellel aastal varasemast madalam," kinnitas LHV Varahalduse juhatuse liige Mihkel Oja. Ta julgustas siiski sarnaselt konkurentidega investoreid ning toonitas, et pikaajaliste investorite jaoks on praegu hinnatasemed soodsad ning III sammas pakub lisaks veel riigipoolset soodustust. Uue aasta ootuste kohta vastas Oja napisõnaliselt, et kui aktsiaturud võtavad suuna üles, on ootus kindlasti suurem, ja vastupidi.

Fondide ja kindlustusseltside kaudu on III sambasse investeeritud ligi 3 miljardit krooni, lepinguid on kokku 140 000 ringis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt