Eesti pikendab eurotoetuste rakendamise tähtaega

18. detsember 2008, 16:49

Eesti valitsus küsib Euroopa Komisjonilt
pooleaastast pikendust ELi struktuurifondide 2004-2006 perioodi toetuste
kasutamiseks.

Euroopa Komisjon tegi seoses maailmamajanduse halvenenud olukorraga liikmesriikidele ettepaneku pikendada 2004-2006 struktuurifondide perioodi toetuste väljamakseid poole aasta võrra. Eesti peab vastavast soovist EK-le teada andma enne aasta lõppu.

"Eestil pole olnud probleeme 2004-2006 perioodi toetuste rakendamisel, kuid ajapikendus võimaldaks siiski lõpetada mõned venima jäänud projektid ja ellu viia ka uusi," ütles rahandusministeeriumi asekantsler Ivar Sikk. Hinnanguliselt jääb Eestil aasta lõpuks kasutamata ligi 70 miljonit krooni 5,8 miljardist. "Kiire ja efektiivse tegutsemise korral saaksid ennekõike Euroopa Sotsiaalfondi toetusraha vahendavad ministeeriumid selle veel järgmise aasta esimeses pooles kasutusele võtta," lisas Sikk.

Valitsusele täna saadetud välisvahendite ülevaade käsitleb toetuste kasutamise progressi ning toob välja probleemkohti. Võrreldes eelmise kuuga viiakse avatud meetmetes ellu järjest enam projekte ning projektidele väljamakstud summade kasvutempo on hea. Rahandusministeerium prognoosib, et detsembrikuus lisandub senisele väljamakse summale veel üle miljardi krooni, sh ligikaudu 600 miljonit ELi struktuurivahendite toetusraha.

Ivar Siku sõnul on uue perioodi toetusraha kasutamine seni läinud visalt. "Arvukad ettevalmistusfaasis olevad projektid ning esimesed Euroopa Komisjonile hindamiseks saadetud suurprojektide taotlused annavad aga optimismi, et järgmisel aastal eelarvesse planeeritud ligi 14 miljardit krooni välisvahendeid ka toetuseks välja makstakse," ütles ta. Vastutavad ministeeriumid peavad selle nimel kõvasti pingutama, et meile eraldatud toetusrahast midagi kaduma ei läheks, lisas Sikk.

Eestile on laekunud Euroopa Komisjonilt uue perioodi raames kolm miljardit krooni ettemakseid. Selleks, et jooksvalt toetusraha juurde saada, peavad liikmesriigid hindama toetuste jagamise süsteemi, Eesti ja paljude teiste liikmesriikide kohta on Euroopa Komisjon küsinud täiendavat infot.

Homme saadab rahandusministeerium komisjonile uued auditi järeldused, mille kohaselt vastavad ministeeriumi töökorraldus ja juhtimine struktuurivahendite planeerimisel ja rakendamisel kõikidele esitatud nõuetele. Komisjonil on kaks kuud aega veenduda süsteemi tõhususes, positiivse otsuse korral alustatakse maksetaotluste menetlemisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. December 2008, 16:49
Otsi:

Ava täpsem otsing