Laar rajaks IT-akadeemia

ÄP 19. detsember 2008, 00:00

Mart Laar vastas eile lugejate küsimusetele Äripäeva ingliskeelses veebiväljaandes bbn.ee.

Üldiselt usutakse, et Eesti IT-sektor on tugev. Kui see on nii, siis miks ei ole Eestil oma Silicon Valleyt?

Meil on olemas selline projekt nagu Ülemiste City, mis üritab midagi sellist luua. Ma arvan, et selline töö nõuab valitsuselt palju tähelepanu ja toetust. Me vajame kõrgemaid IT-oskusi. IT Kolledž on olnud suurepärane mõte - miks mitte minna samm edasi ja luua IT-akadeemia, kus oleksid koos parimad õppurid ja õpetajad üle maailma?

Kas Eesti võiks eksportida mõned e- ja m-valitsuse IT-süsteemid, mis said võimalikuks tänu Tiigrihüppele, ning kuidas seda kõige paremini teha?

Esiteks peaks Eesti valitsus olema rohkem huvitatud ja organiseeritum - toetama rohkem IT-eksporti. Eesti valitsus peaks koostama IT-ekspordi lahendused ja samas oleks tore luua eraldi institutsioon, mis koostöös erafirmadega toetaks nende eksporti.

Kas teoreetiliselt on võimalik, et IRL läheb koalitsiooni Keskerakonnaga?

See ei tundu võimalik... Meenutage vaid Keskerakonna juhi Edgar Savisaare sõnu, et üks põhjus, miks tema tahab saada peaministriks, on see, et takistada Laari "kolmandat tulekut".

Kas Eesti võiks ettevaatusabinõuna kasutada mõnda Läti kriisiabimeetmetest?

Eesti võttis ennetavad meetmed kasutusele aasta esimeses pooles, kärpides eelarvet ning võttes vastu negatiivse lisaeelarve. Samal ajal peab Eesti radikaalsemalt säästma. Näiteks IRL tegi ettepaneku kärpida riigiametnike palku 10 protsendi võrra, kuid koalitsioon ei olnud nõus. Kuid ma olen kindel, et me teeme seda järgneval aastal.

Miks ei ole eestlased siiamaani mõistnud, et nende esimene konkurentsieelis on lähedus Venemaaga ja vene keele oskus?

Teadmised Venemaast ja vene keelest on konkurentsieelis ja ma olen nõus, et Eesti peaks seda rohkem kasutama. Kuid äritegemine on väga riskantne, eriti nüüd, kus Venemaa majandus variseb kokku.

Millal mõistavad eestlased vajadust normaliseerida suhteid Venemaaga ning millal nad hakkavad taastama sotsiaalseid ja majanduslikke sidemeid?

Suhete normaliseerumiseks on vaja kahte riiki. Venemaa pole sellest huvitatud olnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing