Iseendale antud laenude peitmine viis pangajuhid ametist

20. detsember 2008, 17:13

Eile astus tagasi Anglo Irish Banki kaks
tähtsat meest, kes olid pikki aastaid varjanud 150 mln euro (2,35 mld krooni)
suurust juhtkonna laenu, tõstes selle aastabilansi fikseerimise momendiks
ajutiselt teise panka.

Dublinist juhitava panga juhatuse esimees Sean FitzPatrick ja tegevjuht David Drumm teatasid oma lahkumisest peale kaheksa aastat kestnud rikkumiste avastamist finantsinspektsiooni uurijate poolt, kirjutas Associated Press. Juhtkonna laenud viidi korduvalt üle konkureerivasse panka Irish Nationwide enne aastaaruandes seisu fikseerimist, et need aktsionäridele teatavaks ei saaks. Õigusakte pole niimoodi rikutud, panga läbipaistvuse seisukohalt aga on see kohatu käitumine, teatas Anglo Irish avalikkusele.

Ehkki Eesti keelepruugis on juriidiliselt kõik korrektne, soovib Anglo Irish juhtkonna salalaenude ümbertõstmist, kuigi need on tehtud normaalsetel kommertstingimustel. Panga aktsiad kukkusid eile kuni 40% ehk rekordmadalale hoolimata riigi lubatud abist.

International Herald Tribune nimetas FitzPatricki üheks prominentsemaks Iirimaa ärimeheks ning allikatele viidates tema panka valitsevale parteile Fianna Fail lähedaseks ettevõtteks. FitzPatrick ise kinnitas, et pole seadust rikkunud, küll aga valesti käitunud. Tema isiklik osa peidetud laenudes on 87 mln eurot ehk üle poole. Panga uus juhtkond on teatanud, et asutakse tõsiselt läbi vaatama, kuidas panga juhtimine õieti toimub.

Finantskriisis pole ükski Iirimaa pank veel kummuli läinud. Kui seda peaks juhtuma, peavad analüütikud ja investorid tõenäolisimaks kandidaadiks just Anglo Irish Banki, kuna tal on väga palju rahapaigutusi hapnevasse kinnisvarasse ja seiskunud arendusse. 2007.a. tippajal oli panga aktsiate koguväärtus 13,3 mld eurot, eile 235 mln eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. December 2008, 17:13
Otsi:

Ava täpsem otsing