Rootsi majanduses deflatsioonirisk

21. detsember 2008, 11:14

Rootsi majanduses on deflatsioonirisk, mis
tähendab üldist hinnataseme langust, leiab Handelsbankeni makroanalüütik Stefan
Hörnell.

„Seda riski ei peaks sugugi alahindama,“ ütles ta Rootsi majanduslehe Dagens Industri võrguväljaandele.

Siiski näeb ka Handelsbankeni põhistsenaarium tuleval aastal Rootsi majanduses kaupade ja teenuste hinna tõusu. Samal ajal märgitakse, et tööturu olukorra nõrgenemine võib kaasa tuua surve palkade alandamiseks või külmutamiseks. Kui aktiivsus majanduses väheneb ja ka toorme hinnad on languses, tekib deflatsioonirisk.

„Prognoosime perspektiivis palju aeglasemat inflatsiooni kui keskpank. Meie prognoos aastani 2010 on 0,5%,“ ütles Stefan Hörnell. „Vahe 0,5 ja miinusega numbri vahel pole kuigi suur,“ lisas ta.

Deflatsiooni peetakse keskpankade õudusunenäoks. Hinnatasemed majanduses langevad, inimestel ja ettevõtetel on kasulikum oma oste ja investeeringuid edasi lükata, sest mida kauem oodata, seda odavamaks kõik läheb. Samas on laenuintressid kõrged isegi kui keskpank baasintressi nulli langetab, sest reaalintress (intress miinus inflatsioon) on positiivne. Nii ei lähe laenamine odavamaks isegi nullintressi juures.

Sellisest nõiaringist on raske välja tulla.

Hörnell avaldas lootust, et Rootsi keskpank on valmis deflatsiooniohu tõrjumiseks järsult intresse kärpima. Hörnelli sõnul muretsevad deflatsiooni pärast ka mitmed teised keskpangad maailmas.

Tuleval aastaks Rootsi majanduses prognoositav hindade langus ei pruugi siiski tingimata majandusele kahjulikuks muutuda. Ka Nordea prognoosib, et tuleval aastal on Rootsi majanduses selliseid perioode, kus hinnad langevad, kuid pigem on põhjuseks intresse langetava Rootsi keskpanga tegevus.

„Et palgad langema hakkaksid, see on alles kaugel,“ ütles Nordea peaökonomist Torbjörn Isaksson. „Ma ei muretse, et me võiksime sattuda sarnasesse olukorda nagu Jaapan omal ajal. Seda riski ma ei näe,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. December 2008, 11:14
Otsi:

Ava täpsem otsing