Bakterid kasutavad orienteerumiseks kompassi

23. detsember 2008, 18:47

Teadlased avastasid, et bakterid kasutavad
õige suuna leidmiseks väga väikseid magnetilisi kristalle.

Uurimus on samm edasi biomagnetismi uurimisel, mille huviorbiiti kuuluvad lindude, putukate ja mereloomade kohati hämmastavad orienteerumisvõimed.

Uurimuses keskenduti bakteritele, kelle sees asuvad magnetosoomideks nimetatavad magnetiliste kristallide ahelad. Need bakterid elavad kõikjal maailmas järvede, tiikide ja rannikumerede setetes.

Bakterid ja nende magnetilised kristallid avastati küll juba 1970. aastail, kuid siiani ei olnud teadlased kindlad, et neid organelle tõepoolest orienteerumiseks kasutatakse. Teadlaste arvates olid kristallid selleks liiga väiksed, et neist õige suuna leidmisel kasu oleks.

Juhtus aga see, mida on ette tulnud varemgi. Anekdoodi kohaselt olevat üks teadlane väitnud, et aerodünaamika seaduste kohaselt ei tohiks mesilane suuta lennata. Paraku ei teadnud mesilane aerodünaamikast midagi ja lendas ikka. Ka seekord tundub, et siiski mitte loodus ei eksinud baktereid vale suurusega kristallidega varustades, vaid ikkagi teadlased.

Londoni Imperial College’i ja Edinburgh’i ülikooli teadlased näitasid, et varasemad mudelid ei ole õiged ning magnetosoomidest täiesti piisab bakteritele orienteerumiseks. „Magnetosoomid reastuvad rakus vastavalt magnetvälja jõujoontele ning aitavad bakteril seega õiget suunda leida,“ ütles uurimuse juht Adrian Muxworthy Londoni Imperial College’ist.

Muxworthy sõnul on see hea näide, kuidas loodus on orienteerumisvahenditega varustanud ka kõige primitiivsemaid organisme. Ta loodab, et uurimus aitab lahendada ka teisi seni uurijate eest saladuseks jäänud mehhanisme, mis aitavad loomadel õige suuna leida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing