Töötukassa võtab kasutusele reservid

Kärt Blumberg 23. detsember 2008, 15:15

Töötukassa nõukogu kinnitas eile 2009.
aasta eelarve, mis näeb ette hüppelise väljamakstavate hüvitiste suurenemise.
Kulude katmiseks võetakse kasutusele majandustõusu ajal kogutud reservid.

Järgmisel aastal ületab töötukassa makstavate hüvitiste arv tänavusi näitajaid lausa kordades. Näiteks kui selle aasta eelarves oli ette nähtud töötuskindlustushüvitiste makseteks 152 miljonit krooni, siis järgmiseks aastaks on selleks planeeritud peaaegu seitse korda rohkem ehk 713 miljonit krooni. Töölepingu kollektiivse ülesütlemisega seotud hüvitisteks planeeritakse aga tänavuse 37 miljoni krooni asemel 118 miljonit krooni ehk neli korda suuremat summat.

Ühtlasi näeb töötukassa järgmise aasta eelarve ette tulude kasvu 1,102 miljardile kroonile, samas kui kulud tõusevad 1,129 miljardile kroonile ning ületavad sissetulekuid 27 miljoni krooniga.

„Töötuskindlustuse kulude märkimisväärse kasvu põhjuseks on majanduslangus, mis suurendab oluliselt töötute hulka ning pankrottide ja kollektiivsete koondamiste arvu,“ kommenteeris kulude kasvu töötukassa nõukogu esimees ja Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Harri Taliga.

„Ka 2008. aasta eelarvesse kavandatud kulud on tegelikkuses juba ületatud - seda põhjusel, et majanduslangus saabus märksa kiiremini, kui seda oodati,“ lisas Taliga selgituseks. Näiteks määrati tema sõnul 2008. aasta esimese kolme kuuga töötuskindlustushüvitisi kokku ligi 150 miljoni krooni väärtuses, samas kui terve eelmise aastaga läks maksti neid hüvitisi kokku 90 miljonit krooni.

Puudujäägi katmiseks võetakse töötukassa juhatuse esimehe Meelis Paaveli sõnul kasutusele varasematel aastatel kogutud reservid. Lisaks tõuseb 2009. aasta teisel poolaastal töötuskindlustuse maksemäär, mis suurendab töötukassa tulusid, lisas Taliga.

„Press on küll varasematel aastatel püüdnud tekitada probleemi Töötukassa reservidest, et miks sinna asjata raha koguda, kuid saabunud majanduslangus kinnitab teisteski riikides end õigustanud põhimõtet, et reservid on hädavajalikud ja nende mitteloomine oleks vastutustundetu käitumine,“ sõnas Taliga.

Töötukassa eelarve tugineb rahandusministeeriumi 2008. aasta sügisesele majandusprognoosile, mille järgi langeb majandus järgmisel aastal 3,5% ja töötuse määr tõuseb 8,6%ni, ulatudes seejuures aasta teises pooles üle 9%.

Paaveli sõnul ei ole eelarve koostamisel arvesse võetud 2009. aasta teisest poolest uue töölepingu seaduse ja tööturuameti funktsioonidega lisanduvaid kohustusi. Töölepingu seaduse rakendumisega seonduvaid eelarve muudatusi arutab töötukassa nõukogu 23. veebruaril.

Töötukassa tegevuskuludeks on planeeritud esialgsetel andmetel 19,4 miljonit krooni.

Neli kulude hüppelise kasvu põhjust

• Tööpuuduse süvenemisega kasvab inimeste arv, kellele makstakse töötuskindlustushüvitist.
• Inimeste tööstaaži pikenemine toob kaasa nende töötute osakaalu suurenemise, kellel on õigus saada töötuskindlustushüvitist kuni 270 päeva.
• Majanduslanguse ajal kulub töötutel uue töökoha leidmiseks rohkem aega ehk pikeneb see periood, mille eest töötukassa kindlustushüvitist maksab.
• Aasta-aastalt on kasvanud palgad, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse, mille alusel arvutatakse iga töötu kindlustushüvitis.

Allikas: Harri Taliga

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2008, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing