7 vägevat

Kärt Blumberg 24. detsember 2008, 10:15

Äripäev pani kokku tänavuse unelmate
ettevõtte, aasta supermeeskonna. Kruudal tuleb eriline idee, Q-Vara poisid ning
Ansip koostavad megakasumis eelarve, Sõõrumaa toob vajalikud äriknihvid ja
investeeringud, Tool ostab odavalt ära, Vähi peksab tähelepanu kõrvale
juhtimiseks Ansipit ning Rehe peseb projekti avalikkuse silmis puhtaks. Kuna aga
Kruudal on asjast hoopis teine arvamus, teeb ta oma meediakanali.

1. Tippjuht, Aasta Tegija – Urmas Sõõrumaa
Mees, kes võtab korraliku kasumi ka nn hallist kivist. Terake siit, ivake sealt – Sõõrumaa remondib koolid, Sõõrumaa teeb prügist elektrit. Kuulus Eesti Energia nõukokku ning pääses ligi ärisaladusele, paljud kahtlustavad, et sai sealt päris oma elektrijaama rajamiseks nö inspiratsiooni, ise ta selles midagi halba ei näe. Tema nimi ilmus ka artiklites, mis rääkisid Keskerakonna ajalehelt reklaami ostmisest ning eduka äri nimel päritoluriigi peitmisest. Novembri lõpupäevil kiitis Sõõrumaa Ukraina korruptsiooni, mis erinevalt Eesti omast on edasiviiv, mitte takistav.
Varus, esimene asetäitja: Oliver Kruuda (samad teod, kuid mastaabilt väiksemad)

2. Arendusjuht, Aasta Ütleja – Oliver Kruuda
Hr kommivabrikant on tuntud oma ütlemiste poolest, võiks isegi öelda, et kõik, mida mõtleb, ütleb välja. Näiteks: Valitsus on loll. Ja: Minu auto pidurdab kiiremini kui kõik politseiautod kokku. Ning veel liiklusest: Ma ei vahi spidomeetrit, ma sõidan nii, kuidas tunne on.
Ärilises mõttes on Kruuda tihtipeale ajast ees (pakkudes näiteks Keila-Joa suvilarajooni eest toona müstilisena näivat hinda), või trendist väljas (näiteks oma meediakontserni sündi põhjendas ta nii vildaka meediamaastiku tasakaalustamise vajadusega. „See oligi põhjus. Kas tõesti arvad, et tahtsin äri teha? Ei tahtnud. Mul oli hing haige,“ ütles ta Õhtulehele.)
Varus: Andrus Ansip, kes samuti laob kentsakadki mõtted lagedale

3. Ostujuht – Toomas Tool
Ostab ainult sobival hetkel ja ainult sobilikku kraami, müügiga pead ei vaeva. „Ma ei viitsi, mis ma selle rahaga peale hakkan,“ olevat ta koguni ühele ostuhuvilisele vastanud. Kui miskit kätte kipub jääma, nagu Riia kesklinn, siis lihtsalt unustab selle. Pole probleemi, pole ka probleemi. Tänavu kasvasid nii tema aktsiaportfell (viiendik Arco Varast) kui ka perekond (kaksikuist tütred).
Varus: Oliver Kruuda – kui Kalevi ja Tere müük ebaõnnestus, võttis hoopis kätte ning ostis, ostis Põlva Piima

4. Kommertsjuht, Aasta Toriseja – Tiit Vähi
Arvatavasti suurde poliitikasse naasev Tiit Vähi on tänavu valitsuse suhtes ülikriitiline: „Andrus, astu tagasi, et riik saaks minna edasi!“ „Mulle ei meeldi, kui valitsus teeb vähikäiku, kuid ei tunnistata ühtegi viga ja ei võeta vastutust.“ „On kahju, et ettevõtjate pakutud lahendused ei kostunud 2008. aasta riigieelarve koostajate kurtidele kõrvadele.“ „Kõigepealt viib valitsus mõtlematu poliitikaga majanduse põhja ja pärast maksame me kõik selle kinni.“
Kui need sõnavõtud ei tähenda poliitikasse naasmist, on maailm küll hukas.
Varus: Oliver Kruuda (samuti väga ühiskonnakriitiline, vt. „Valitsus on loll“)

5. Kommunikatsioonijuht, Aasta Vabandaja – Aivar Rehe
Pidi vabandama nii oma panga kui ka kogu pangaliidu nimel. Sügiseks oli va kauboikapitalismus jõudnud nii kaugele, et pangad asusid usinasti klientidele mütsi pähe sikutama. Kohe silmini ikka – Sampo proovis ühepoolselt ka laenuintressi mitteujuva osa ujuvaks muuta, SEB proovis alul 100protsendilise tagatisega müüdud fondi kahjumit klientide kraesse väänata ning kõik pangad vahetasid laenuklientide kroonid eurodeks ametlikust kursist palju paremaga.
Varus: Ahti Asmann, kes samuti pidi oma panga nimel vabandama

6. Projektijuht, Aasta Optimist – Lillepea, Lillepea, Järvik
Neile meestele paistab päike alati – kinnisvaraärimehed, eriti aga Q Vara poisid. Tänavu pole vist möödunud nädalatki, mil mõni kinnisvaraarendajaist ei tule välja steitmendiga: põhi on käes, nüüd on väga õige hetk ostmiseks! „Välismaalased juba ostavad,“ rõkkavad nad leheveergudel.
Q Vara omanikel on lisaks võlausaldajaile palju öelda. „Käib kõva saneerimine. Mul on väga põnev,“ ütles Alo Lillepea veel novembris.

Varus: Andrus Ansip, lausa paadunud optimist.

7. Töömees, Aasta Metseen - Robert Antropov
Mees, kes katab kogu Eesti tenniseväljakutega. Ehitas kodumaja kõrvale tenniseväljakut, kui selgus, et oma krundist võib puudu jääda, rajas selle riigi maale. Milleks põdeda? Kui Antopovi juhitav Paldiski Põhjasadamal oli veidi ruumi juurde vaja, lükkasid nad kõrvalkrundi siledaks ning katsid killustikuga. Linnal on küll teine arvamus, kuid kuniks vaidlust, saab platsi ju laona kasutada! „Me ei hädalda, vaid tegutseme,“ on Antropov meediale öelnud.
Varus: Aasta Ehitaja 2008, Aasta Kärner 2007 Oliver Kruuda

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. December 2008, 16:11
Otsi:

Ava täpsem otsing