Primakov: firmade võlad võivad Venemaa makseraskustesse viia

24. detsember 2008, 10:44

Venemaa firmade välisvõlad võivad viia
olukorrani, kus riik ei tule oma kohustustega toime, hoiatab
kaubandus-tööstuskoja president ja ekspeaminister Jevgeni Primakov.

Valdav osa välislaene võtnud firmadest on riigifirmad või firmad, kus riigil on enamusosalus. Primakovi arvestuste järgi on firmade võlg kokku 450 miljardit dollarit, mis ületab riigi kulla- ja valuutareservid, kirjutab Rossiiskaja gazeta. 160 miljardit dollarit tuleb tagasi maksta tuleva aasta lõpuks, muidu lähevad firmad välismaistele laenuandjatele.

Selle vältimiseks soovitab Primakov firmades kriisi ajaks luua järelevalvekomiteed, milles osaleksid ka riigiametnikud volitustega vetostada kõik otsused, mis takistavad firma vahendite mobiliseerimist välisvõlgade tagasimaksmiseks.

Riigiduuma eelarvekomitee esimehe asetäitja Oksana Dmitrijeva sõnul on riik üksi kahe kuuga „kriisist väljumiseks“ kulutanud ligi 6 triljonit rubla. See on võrreldav terve 2008. a eelarvega. Dmitrijeva sõnul peaks riik aitama firmadel välisvõlga tagasi maksta, et vältida eelkõige strateegilise tähtsusega ettevõtete sattumist välisomanike kätte.

Riigiduumasse on esitatud mitmed „avarii-eelnõud“ muuhulgas käibemaksu alandamiseks 10%le. Samuti on tehtud ettepanek anda väikefirmadele maksupuhkust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. December 2008, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing