Ajalugu võib juhatada teed uue rahani

01. jaanuar 2009, 14:53

On tavaks jälgida ja uurida erinevate
analüütikute arvamusi, kuid tõsiste teadlaste uurimistööd jäävad pahatihti laia
maailma eest hämarasse varju. The New York Times avaldas artikli mitme aasta
tagusest uurimusest, mida investorid praegusel ajal tähele peaksid panema.

Mis iganes pikem trend majanduses käimas on, usub teatav hulk investoreid, et see kord on varasematest erinev. Hinnad ei lange kunagi alla või vastupidi – uus tõus ei ole nii kõrge jne. Tegelikkuses ei ole siiski mõistlik sellisele usule oma raha panustada, sest ajalugu näitab, et asjad muutuvad. Pärast härjarallit hakkavad turge tallama karud ja vastupidi.

Viimasel sajandivahetusel märkasid kaks professorit, Lubos Pastor ja Robert F. Stambaugh statistilist mustrit likviidsusšokkide ja turgude käitumise vahel. Nimelt on finantsturud väga tugevalt avatud kõikumistele likviidsuses ehk krediidikitsikusele, mida praegu juba mõnda aega tundnud oleme. Nad uurisid turu kokkukukkumist 1987 aasta oktoobris ning kollapsist mitte väga kaugele jäänud pikaajalise varahalduse langemisest 1998 aasta sügisel.

Selgus, et on teatud tüüpi väärtpaberid on krediidikriisist oluliselt tugevamalt mõjutatud kui teised. Nendeks on reeglina kõrge tootlusega rämpsvõlakirjad. Tugevaima immuunsusega on riskivabadeks peetavad võlakirjad, mida saab nõudluse säilimise tõttu müüa müüa igal ajal hinda alla surumata.

Lohutuseks pikemaajalise allakäigu prognoosijatele kirjutab ka NYT, et kui alles mõned aastad tagasi ei paistnud õitsengul piire, ei jää ka ükski kriis kestma igavesti.

Mille liikumisi tasuks enim jälgida? Uurimuse kohaselt hakkavad krediidikitsikuse ajal hinnatõusu nautinud väärtpaberid, nagu valitsuse võlakirjad, kiiresti langema ning kasu lõikavad hoopis need, mis raskuste ajal enim kaotasid. Vahetusvõlakirjad ja rämpsvõlakirjad on NYT hinnangul selle head näited.

Professor Pastor, kes on üks uuringu autoritest, rääkis lehele, et kui investor talub lühiajalist volatiilsust, võiks ta pikaajalisele investeerimisele panustada just neis vahendites, mis kriisis enim kukuvad, sest on võimatu ennustada karuturu lõppu ning just need investeeringud peaksid lõpuks pikaajaliselt siiski head tootlust andma, mis võetud riski kompenseerib.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. January 2009, 14:53
Otsi:

Ava täpsem otsing