Islandil veri tänaval

Romet Kreek 05. jaanuar 2009, 00:00

Läinud aasta oli üle maailma erakordselt halb börsiaasta. Kõigest kolm aktsiaturgu lõpetasid europõhiselt plusspoolel. Island, kus pangad kokku kukkusid ja valuuta devalveerus, oli halvim aktsiaturg maailmas.

Jõukas Island elas läinud aastal läbi õudusunenäo.

Stabiilsele ühiskonnale sai osaks valuline areng - nagu meie omal ajal kogesime Nõukogude Liidu majanduse kollapsi.

Sealsed pangad olid Euroopat vallutanud, võttes üüratu välislaenukoormuse ja ostes kogu Euroopas ettevõtteid. Juba enne rahvusvahelist krediidikriisi oli saareriigi suhtes näppu viibutatud. Kriis tähendas seda, et Islandi pankadele enam laene ei pikendatud.

Valitsusel ei jäänud muud üle, kui suurimad pangad natsionaliseerida.

Ühtlasi devalveerus ka valuuta. Jõukas riik pidi abi paluma teistelt riikidelt ja

IMFilt. Inimesed ei usaldanud enam panku, eelistati kohalikku raha valuutaks vahetada ja kui see enam ei olnud võimalik, tabas poode ostubuum - vana hinnaga ostetud importkaubad läksid peale. Rahvas muutus aktiivseks, avaldades tänavatel meelt valitsuse vastu. Kauge aktsiaturg hävis aastaga eurodes 97 protsenti. Kui sealsed kodumajapidamised oma rahapaigutusi ei hajutanud, on sellest tõsiselt kahju. Taas meenub juba äraleierdatud investeerimise stampväljend - hajuta riske-, mis kipub meenuma siis, kui on juba hilja.

Sellelaadseid tulemusi saab, kui lisaks tavapärasele aktsiaturu kukkumisele lisandub ka valuuta devalveerimine.

Üldiselt põlesid investeeringud eriti heleda leegiga ka meie lähedal - Kesk- ja Ida-Euroopas ja Venemaal. Kümne halvima turu seas on kuus meie piirkonna turgu, 20 halvima hulgas on üheksa, sealhulgas Eesti aktsiaturg.

Meie turg kukkus 63 protsenti, olles napilt halvem Hiinast (-62 protsenti). Ja ega Ukraina aktsiaturu kukkuminegi väga pika puuga Islandist maha ei jäänud. Ukraina kukkus 83,2 protsenti.

Mõni sõna parimatest turgudest, mis on meie investoritele eksootika ja kuhu pääs on pea võimatu - kui mitte kohale sõita ja tehinguid teha.

Parim aktsiaturg oli mustal mandril - suur kakaotootja Ghana.

See turg võttis juurde 27,2 protsenti. Teisele kohale tuli 10,8protsendise tõusuga Equadori aktsiaturg. Kolmandaks tuli 7,7protsendise tõusuga meile turismipiikonnana, mitte investeerimiskohana tuntud Tuneesia.

Sellega saabki tõmmata tõusnud aktsiaturgude nimekirja kokku.

Ega erilist vahet ei olnud, millisel aktsiaturul raha oli - vikat võttis hoogsalt. 41 indeksit 84st kukkusid mullu eurodes vähemalt 50 protsenti! Paremini kui miinus 10 protsendise liikumisega esinesid vaid viis aktsiaturgu, sh kolm tõusnud turgu.

Kuigi selle aasta väljavaade on tume, võivad terad hakata juba tänavu eralduma.

Paljud võivad mõttes mõlgutada, et kus on siis parimad väljavaated, et raha teenida. Meenutades Sir John Templetoni ütlust, on see küsimus täiesti ebakohane isegi tavapärase tõusva turu kontekstis.

Õige küsimus on - kus on olukord kõige hullem ja väljavaated nii trööstitud, et keegi ei julge osta? Paraku on raske näha seda vedurit, mis turu tõusule viib.

Arenenud riikide keskpangad trükivad raha juurde, justkui oleks viimnepäev tulemas. Mis aga oleks see jõud, mis tooks tagasi õitsengu Kesk- ja Ida-Euroopasse?

Häid investeerimisotsuseid uueks aastaks!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing