Rahahädas Q Vara nuiab kohtult saneerimiskaitset

Virge Lahe 05. jaanuar 2009, 00:00

"ASi Q Vara võlakirjaemissiooni lunastamistähtaja ennetähtaegseks saabumiseks andis aluse ASi Q Vara poolt emissiooni tingimuste mittetäitmine, mille otsustasid võlakirjaomanikud kvalifitseerida rikkumisjuhtumina," põhjendas pank 30. detsembril võlakirjade tagatisvara realiseerimisvajadust.

Aasta viimasel päeval teatas aga Q Vara volikirja alusel esindav Ivo Lillepea börsile, et esitas Harju maakohtule avalduse saneerimismenetluse algatamiseks, kuna ettevõte on sattunud majanduslikesse raskustesse.

Harju maakohtule esitatud saneerimisavalduses seisab, et ettevõte peab tulevikus makseraskuste tekkimist tõenäoliseks, kuid ettevõtte jätkusuutlik majandamine on pärast saneerimist tõenäoline. Samuti öeldakse avalduses, et ettevõttel puuduvad käibevahendid, et täita võlakirjadest tulenevaid kohustusi.

"Kliendid, kelle jaoks hinnatase oli muutunud kõrgeks ning finantseerimine keerulisemaks, hakkasid enam väärtustama ehituskvaliteeti ja asukohta, mis tähendas, et paljud valminud ja valmivad arendused ei leidnud enam ostjaid. Varasematel aastatel läksid kaubaks igasugused tooted," raputas ettevõte endale tuhka pähe.

"Kokkutõmbunud pangafinantseeringute tõttu on Q Vara finantskulude maht kujunenud oodatust oluliselt suuremaks, kuivõrd kõrge intressimääraga sildfinantseeringute refinantseerimine on kujunenud oluliselt raskemaks," lisas firma saneerimisavalduse selgituses.

Q Varal on Sampo Panga ees 118 miljoni krooni eest lühiajalisi laenukohustusi. Q Vara taotles pangalt laenude tagasimakse pikendamist kuue kuu võrra.

Lõppenud aasta viimastel päevadel esitas Harju maakohtule pankrotiavalduse ka Q Vara tütarfirma Q Ehitus. See firma põhjendas pankrotiavalduse esitamist endise juhatuse esimehe Urmas Altini raskete juhtimisvigade ning seeläbi tekitatud suure majandusliku kahjuga.

Q Vara võlakirjade lunastamise tähtaeg saabub 12. jaanuaril 2009. Võlakirjad on tagatud Q Vara kaasomaniku SLProductionsi käendusega. SLProductions on praeguseks sisuliselt varatu ettevõte, kelle võlausaldajad on maksehäireregistrisse sisestanud üle paarikümne võlgnevuse. Maksehäirete küüsis on ka Q Vara.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing