Valgevene rabas kodanikke ootamatu devalveerimisega

Anne Oja 05. jaanuar 2009, 00:00

Devalveerimine käis vaikselt, "bez šuma i põlji" (lärmi ja tolmuta - toim), kirjutas sealne ajaleht Belorusskije Novosti. Valgevenelased kaotasid hoobilt märkimisväärse osa oma palgast ümberarvestatuna dollaritesse, eurodesse või Vene rubladesse.

Ehkki valdavalt riigile kuuluv majandus pole naabritega võrreldes kuigi raskes seisus, pidi Valgevene kasutama reserve, et rahvusvaluuta kurssi hoida.

Kuni viimase hetkeni rääkisid rubla devalveerimisest vaid analüütikud. Valgevene võimud korraldasid seevastu psühhoteraapiaseansse vaimus "kõik saab korda", lisas ajaleht.

Viimase hetkeni ei plaaninud valitsus ega keskpank teha ühtegi täpsustust 2009. aasta majandusprognoosidesse, sealhulgas muuta valuutakursi poliitikat. "Seda küsimust pole juhatuse istungil senini arutatud ja päevakorras pole see olnud," rääkis 30. detsembril Valgevene keskpanga infoosakonna juht Anatoli Drozdov.

Rubla devalveerimise otsus langetati väga kähku. See juhtus päev pärast seda, kui IMF nõustus Valgevenele 2,5 miljardit dollarit laenama. Nii palju kui on teada, oli 20,5protsendiline rubla devalveerimine laenuraha väljamaksmise tingimus.

Advokaadibüroo Sorainen partner Toomas Prangli ennustas, et rubla devalveerimine toob Valgevene kaupmeestele raskusi, ent investeerimiskliima paraneb ning tootmisettevõtete ülevõtjaile muutub olukord eriti soodsaks.

Septembris kirjutas Prangli aripaev.ee blogis, et aastatel 2008-2010 läheb Valgevenes müüki tervelt 666 riiklikku ettevõtet.

Kui paljusid Eesti ettevõtteid Valgevene rubla devalveerimine puudutab?

Kohaliku valuuta devalveerimine puudutab kõiki ettevõtteid, kes Valgevenes äri ajavad. Eelkõige on see positiivne uudis neile, kes Valgevenest kaupu ekspordivad.

Skaala teises otsas on need, kes Valgevenesse kaupa viivad. Hoolimata Valgevene turu suhtelisest suletusest põhineb ka seal jaemüük valdavalt importkaubal ja sellega tegelevad ettevõtted satuvad raskesse seisu. On oodata inflatsiooni suurenemist, sest jaemüügiettevõtted püüavad ikkagi oma miinimummarginaali teenida.

Samas on Valgevenes rohkem allhanget ja sellele on rubla devalveerimine kindlasti positiivne uudis: tootmise kulubaas väheneb.

Mida tuleks seoses Valgevene rubla devalveerimisega praegu kiiresti teha, millest hoiduda?

Kuna praegu kestavad Valgevenes kahepäevased pühad, avalikustatakse esimesed olulised reaktsioonid alles järgmisel (sel - toim) nädalal.

Kuigi rubla devalveerimisest on Valgevenes räägitud alates suve lõpust, ootasid paljud kohalikud ettevõtted, kaasa arvatud erapangad, siiski väiksemat või järkjärgulist devalveerimist. Selline uudis tuli paljudele üllatusena - ja seda mitte ainult negatiivses mõttes. Praegu tuleks hoiduda paanikast. Selle asemel peaks üle vaatama oma investeerimisplaanid, eelarved ja vajadusel tuleks oma äritegevust reorganiseerida.

Mida nii suur devalveerimine näitab?

Valgevene rubla devalveerimist nii suures ulatuses ootasid vähesed investorid. Selle otsuse tagamaid võib otsida vahetult enne aastavahetust

IMFi heaks kiidetud 2,5 miljardi dollari suurusest abilaenust. See laenusumma on isegi suurem, kui Valgevene algselt küsis. Vastutasuks on Valgevene ilmselt lubanud majanduse turgutamiseks radikaalsemaid meetmeid kasutusele võtta, mis näitab samas Valgevene valitsuse koostöövalmidust rahvusvaheliste organisatsioonidega ja ulatuslike majandusreformide elluviimise jätkumist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing