Analüütikud: tuleb karm aasta

05. jaanuar 2009, 08:57

Eesti mõjukamate analüütikute ennustused
selleks aastaks pakuvad suurt majanduslangust, teisalt aga taandub inflatsioon
ning ülejärgmiseks aastaks on juba oodata uut tõusu.

Analüütikute prognooside keskmise järgi kahaneb majanduskasv tänavu 4,48 protsenti. Viieteistkümne viimase aasta jooksul pole nii halba aega olnudki. 1999. aastal näitas majanduskasv Vene kriisi tõttu 0,3-protsendist tagasiminekut, kirjutab Postimees.

"Alanud aasta majanduskasvu seisukohalt saavad määravaks peamiselt kaks tegurit," kommenteeris LHV analüüsiosakonna juht Erki Kert. "Esiteks sõltub see globaalse likviidsuskriisi lahenemise kiirusest ehk siis sellest, kui kiiresti taastub pankade valmidus taas laene väljastada ning sellega reaalmajandust elavdada. Teise tegurina saab oluliseks meie peamiste ekspordipartnerite käekäik eesotsas Euroopa Liiduga."

"Päris karm aasta tuleb," kommenteeris East Capitali Balti esinduse juht Gert Tiivas. "Pankadest on laenu keeruline saada ja riskimarginaali tõus on suurem Euribori langusest."
Tiivas märkis, et riigieelarvet tuleb veelgi kärpida, riik peab laenu võtma, kuid see ei pruugi olla nii lihtne, nagu arvatakse.

"Kui Eestis vaadatakse fikseeritud valuutakurssi jätkuvalt justkui püha lehma, siis reaalmajanduses toimub kohanemine eelkõige läbi tööjõuturu, ja ega see poliitiliselt ega sotsiaalselt just lõbus pole,»" tõdes Tiivas.

Tema sõnul on hea see, et tekib soodne pinnas vajalike, kuid valusate reformide läbiviimiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2009, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing