Laar: nähtava käe aasta

05. jaanuar 2009, 08:10

Euroopa üks huvitavamaid mõtlejaid Timothy
Garton Ash alustas aastat esseega õnnest. See võib praeguseks maailmas kuhjunud
probleemide taustal tunduda irooniana, kuid seda ta pole, kirjutab Isamaa ja Res
Publica Liidu esimees Mart Laar oma ajaveebis.

Järgneb Mart Laari arvamus.

"2007. aasta parlamendivalimistel tuli Isamaa ja Res Publica Liit välja loosungiga “Õnn ei ole rahas”. See mõjus šokeerivana ning ma pole kindel, kas ta oli just parim viis selle sõnumi edasiandmiseks, mida tahtsime.

See ei tähenda aga, et sõnumil midagi viga oleks. Majanduskasv võib probleemide lahendamisele küll kaasa aidata, kuid selle ja raha muutmine kõrgemaks väärtuseks viib katastroofini. 2008. aasta demonstreeris seda maailmas ja ka Eestis piisavalt hästi. Kui omal ajal poleks majanduskasvu seatud kõrgemaks kõigist teistest eesmärkidest majanduses, kaasa arvatud eurole üleminekuks, oleksime praeguseks sootuks teises olukorras.

Timothy Gorton Ash märkis oma essees tabavalt, et arusaam vajadusest taastada kriisist väljaviimiseks majanduskasv, viib vaid uute ja rängemate kriisideni. Ilmselt ei vii ta meid ka praegusest kriisist välja. Sama vähe teevad seda jutud kapitalismi lõpust ning mingid utopistlikud kommunistlikud sonimised.

Küll on tõsi aga see, et kui tahame kriisist väljuda, peab 2009. aasta saame “nähtava käe aastaks”. Sest üheks peamiseks maailma kriisi paisanud veaks oligi arusaam, et nähtamatu käsi lahendab automaatselt kõik probleemid.

Paljudes riikides reformide teostamisel tehtav viga ongi see, et nähtava käe ehk valitsuse aktiivse tööta pole nähtamatul käel keskkonda, kus toimida. Tugeva hariduspoliitikata pole meil majandust, tõhusa tervishoiupoliitikata inimesi ning tulevikku vaatava keskkonnapoliitikata tulevikku.

Miks Eesti saatus vähemalt teataval määral mõne teise maa omast erineb, tulenebki sellest, et nii 1992-1993 kui 1999-2000 aastal väljus Eestis tollastest kriisidest tugeva ja otsustusvõimelise nähtava käe abil. Loomulikult ei saa nähtav käsi unustada, et nähtamatu käe ehk vabalt mõtlevate ja tegutsevate inimesteta hakkab ka tema ise kärbuma ning nõrgenema.

Saagu siis 2009. aasta Eestis nähtava käe aastaks. Olgu meil, eriti aga valitsusel julgust otsustada, südikust vastu võtta vajadusel ka ebapopulaarseid otsuseid, oskust teha vahet olulise ja ebaolulise vahel. Kaks korda oleme sellisel kombel kriisist väljunud, miks ei peaks see meil kolmandat korda mitte õnnestuma.

Kindlasti eeldab see ka julgust tunnistada, et mingil hetkel on tehtud vigu või jäetud tegemata midagi vajalikku. Sest muidu võime tõesti jõuda olukorda, kus enne haldusreformi tegemist on vaja paiskuda sellisesse kriisi, mis meie lõunanaabrit praeguseks tabanud on."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2009, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing