Eesti lahendus: eksporti toetavad maksusoodustused

Heido Vitsur 06. jaanuar 2009, 00:00

USA presidendi Barack Obama majanduse stimuleerimise pakett jaguneb laias laastus kaheks - soodustused ettevõtjatele investeeringuteks jne, ning soodustused töötajatele nõudluse suurendamiseks.

Kuivõrd Eestis on investeeringutele juba ammu 0-tulumaksumäär, siis siin pole meil enam edasi kuhugi minna. Samuti pole alust arvata, et dividendide maksustamise määra muutmine võiks praegu ettevõtlusaktiivsusesse olulist muutust tuua.

Ei ole ju meie ettevõtjate praeguseks põhimureks tulumaks, vaid see, kuidas ettevõtte töös hoidmiseks hädavajalikke laenusid refinantseerida, kuidas saada kulutused taas konkurentsivõimelisele tasemele. Ettevõtjad on siin osutanud sotsiaalmaksule, kuid paraku jätnud ütlemata, kust pensionideks ja tervishoiule sel juhul raha võtta. Erilisi reserve meil siin kulutuste kokkuhoiuks ei ole. Viimase kahe-kolme aastaga oleme kaotanud galopeeriva inflatsiooniga ligi viiendiku oma rahvusvahelisest konkurentsivõimest ja see kaotus tuleb meil kiiresti tagasi teha kas tootlikkuse kasvu või kulude vähendamisega.

Samas pole olukord lootusetu. Kuigi meil puudub ruum üldiste maksusoodustuste tegemiseks, ei välista see kitsamalt fokuseeritud soodustuste tegemist ettevõtjatele. Seda ikka sellisel moel, et tekiks või kasvaks ekspordivõimeline tootmine.

Kuivõrd Eesti peab oma ressursid suunama just ekspordi toetamisele, mitte sisenõudluse kasvatamisele, ei näe ma mõtet üksikisiku tulumaksu alandamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing