Soodsam kodulaen panga rahastatud arendusele

06. jaanuar 2009, 06:59

Kohati üsna riskantselt kinnisvarasektorit
nuumanud ja nüüd laenukraanid kinni keeranud pangad teevad soodsaid erandeid
neile kodulaenuvõtjatele, kes valivad sama panga finantseeritud arenduse.

"Soodsamaid tingimusi pakub pank enda finantseeritud objektide puhul küll, seda peamiselt omafinantseeringu osas," märkis ERI Kinnisvara Põhja-Eesti elamispindade valdkonna tegevjuht Andres Teder. Ta lisas, et tegemist on viimase aja trendiga.

Arendajate sõnul on pangad asunud riskantseid kinnisvarasektorisse antud laene eraisikutele ümber tõstma, pakkudes turu keskmisest oluliselt soodsamat intressimarginaali, väiksemat omafinantseeringut ja madalaid lepingutasusid neile ostjatele, kes valivad sama panga finantseeritud objekti.

"Pangad käituks rumalalt, kui nad - olles ise mingi arenduse finantseerijad - peaks jäigalt kinni karmidest laenutingimustest ka nende klientide osas, kes just sellelt arendajalt osta tahavad," lausus SRV Kinnisvara juht Alvar Ild. Tema sõnul on oma klientidele soodsamate laenutingimuste kauplemine oluline osa arendaja tööst. "Teeme kõik selleks, et meilt ostjad saaksid pangast paremad tingimused. Otsime kompromissi," nentis Ild.

Pangad eripakkumisi valdavalt omaks ei võta

Kui Swedbank vihjas, et soodsama kodulaenu saamisel on tõesti eeliseid panga poolt finantseeritud arenduste ostjatel, siis SEB, Sampo ja Nordea eitasid selliseid eritingimusi.

"Sooduspakkumisi oleme koostöös meie partneritest kinnisvaraettevõtetega klientidele teinud praegu ja ka varem. Muutunud oludes on peamisteks märksõnadeks kohanemisvõime ja paindlikkus," sõnas Swedbanki ettevõtete finantseerimise divisjoni direktor Tauno Vanaselja.

Vanaselja toonitas, et heade laenutingimuste saamiseks ei piisa siiski ainult sellest, et klient soovib osta Swedbankist laenanud arendajalt. "Tegu peab olema ka inimesega, kelle makseajalugu on korrektne ja maksevõime korralik," märkis Vanaselja.

"Teeme koostööd kõigi Eesti suuremate kinnisvaraarendajatega ning mingeid ebavõrdseid eelistusi siin ei tee," väitis Sampo Panga jaepanganduse direktor Tõnu Vanajuur. Osaleme oma pakkumistega arendajate kliendipäevadel ning samuti oleme tutvustanud oma erinevatele kliendigruppidele heade koostööpartnerite huvitavamaid pakkumisi, jäi Vanajuur võimalikult üldsõnaliseks.

Ka Nordea ja SEB eitasid eritingimusi ostudele nende finantseeritud arendajatelt.

"Kui meie koostööpartneri arendatavasse majja ostetakse pind, siis see ei taga kliendile automaatselt parimaid laenutingimusi," teatati

Nordea Pangast. SEB kommentaar jäi samuti lakooniliseks: "Ei ole eritingimusi. Soodustus saab puudutada ainult lepingutasu."

Loe pikemalt tänasest Äripäevast

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. January 2009, 09:29
Otsi:

Ava täpsem otsing