Nõbude vahelise suhte keelamine pole teaduslikult põhjendatud

07. jaanuar 2009, 12:40

Sugulastega abiellumine ning laste saamine
on paljudes kultuurides tabu, seda ka üldiselt väga liberaalses läänemaailmas.
Paljudel juhtudel on see isegi seadustesse kirjutatud.

Venna või õega abiellumine on pea alati keelatud, kuid mõnikord pole lubatud ka nõbude ehk vendade ja õdede laste omavahelised abielud. Kuivõrd on see teaduslikult põhjendatud?

Teemat uurinud zooloogid Hamish Spencer ja Diane Paul väidavad, et risk väärarenguga lapse sündimiseks on olemas, kuid umbes sama suur on see juhul, kui lapse otsustab sünnitada üle 40 aasta vanune naine. Ometi ei tule ju kellelgi pähe mõtet võtta keskealistelt naistelt ära õigus sünnitada, kirjutas Wired.

Sugulaste lastel on väärarenguid keskmisest rohkem, sest suguvõsas levinud haigusi tekitavate geenide alleelid võivad kergemini kokku sattuda ja seeläbi avalduda. Mittesugulasest partneriga lapse saamine suurendab tõenäosust, et vähemalt ühelt partnerilt saadakse paremate omadustega alleel ning haigust tekitav alleel jääb niimoodi varju, mistõttu haigus ei avaldu.

Ameerika Ühendriikides on tervelt 31 osariigis nõbudel omavahel abiellumine seadusega keelatud. Samas on sellele raske tuua teaduslikku põhjendust. „Jah, risk väärarenguga lapse sündimiseks suureneb kaks kuni kolm protsenti, kuid see pole ilmselt piisav keelu õigustamiseks,“ ütlevad teadlased.

„Vastavad seadused on ajale jalgu jäänud,“ ütles Kansase osariigi ülikooli antropoloog Martin Oppenheimer, kes on vastaval teemal avaldanud mitmesaja leheküljelise uurimuse. Oppenheimer arvab, et risk laste tervisele on kõigest ettekääne. Tegelikult taheti selliste seadustega Ameerikas hoopis soodustada immigrantide kiiremat assimileerimist.

Evolutsiooniteooria rajaja Charles Darwin oli abielus oma nõo Emma Wedgwoodiga. Evolutsiooniteooria rajaja Charles Darwin oli abielus oma nõo Emma Wedgwoodiga.

Vastavate seaduste muutumist pole aga ilmselt niipea oodata. Palju enam kõneainet ja peavalu valmistab hetkel hoopis homoseksuaalide abielu ümber käiv võitlus.

„Igaüks, kes soovib võidelda nõbudevaheliste abielude seadustamise eest, ei pea vähemalt teaduse vastu võitlema,“ ütles Spencer. „See pole teaduslik, vaid poliitiline küsimus: kui palju me laseme inimestel ise oma elu üle otsustada,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2009, 12:55
Otsi:

Ava täpsem otsing