President Ilves annab nõu president Obamale

07. jaanuar 2009, 07:38

Hilissügisel sai president Toomas Hendrik
Ilves rahvusvaheliselt uudisteajakirjalt Newsweek meilitsi palve, kas ta
soostuks jagama väärt nõu värskelt USA presidendiks valitud Barack Obamale.

Newsweek oli nimelt võtnud eesmärgi üllitada aastavahetuseks erinumber pealkirjaga "Kuidas parandada maailma. Juhised järgmisele presidendile", kirjutab Postimees.ee.

Toimetus värbas sõna sekka ütlema maailma poliitika ja majanduse raskekahurväe, alates Maailmapanga presidendist Robert B. Zoellickist ja ÜRO peasekretärist Ban Ki-moonist ning lõpetades USA endise Lähis-Ida eriesindaja Dennis Rossi ja Nobeli majanduspreemia laureaadi Joseph E. Stiglitziga, et nad esitaksid oma vaated, mismoodi saaks Euroopa ja Ameerika ületada Iraagi sõja käigus nende suhetesse tekkinud ebakõlad, ning seda olukorras, kus Venemaa on üha jõulisemalt maailma asjadesse sekkumas.

Ilves kutsub oma kirjutises Obama loodavat valitsust kaitsma liberaalse demokraatia väärtusi ning tegelema samal ajal ka "taaselustuva, autoritaarse ja tigeda Venemaaga".
"Nende eesmärkide tasakaalustamine pole lihtne," tõdeb Ilves, "ning ahvatlev on anda järele reaalpoliitikale, lihtsalt loovutades Venemaale selle piiriäärse mõjusfääri."

Ilves märgib, et paraku ei pea nii mitmedki tegelased läänes demokraatia põhimõtete kaitsmist enam kuigi oluliseks, põhiliselt muretsetakse välisturgude ja energiavarude kindlustamise pärast.

Ta paneb USA-le südamele, et see ei hülgaks oma põhimõtteid ning taastaks lähedased suhted Vana Maailmaga. Vastasel juhul, hoiatab Ilves, läheb anno 2008 ajalukku aastana, mil taas sai vastuvõetavaks agressioon teiste riikide vastu ning demokraatlike valitsuste ohverdamine pragmaatilistele kaalutlustele.

Ilves on sunnitud nentima, et paraku ei saa Euroopas kõik otsustajad aru, milliseks Venemaa on muutunud. Ta meenutab üht Euroopa Komisjoni kõrget ametnikku, kes soovitas sügisel europarlamendi ees esinedes suhtuda euroliidul Venemaasse sellisena, nagu Venemaa on, mitte sellisena, nagu enamik sooviks, et see oleks.

See tähendab Ilvese sõnul leppimist Venemaaga, kes on maailmas korruptsiooni vastu võitlemisel 147. kohal ja pressivabaduselt 141. kohal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2009, 08:20
Otsi:

Ava täpsem otsing