Tavid ei välista, et sattus rahapesuskeemi tahtmatult

07. jaanuar 2009, 13:28

Valuutavahetus ja kullamüügiga tegelev
Tavid, kelle nime seostatakse Bulgaaria prokuratuuri uuritava rahapesujuhtumiga,
kutsus täna kokku ajakirjanikud, et anda selgitusi ja öelda: Tavidit rahapesuga
seostada on ebaõiglane, rääkida kahtlustustest aga laim.

Samas ütlevad Tavidi omanik Alar Tamming ja tegevjuht Kuno Rääk, et välistatud pole siiski variant, et Tavid sattus rahapesu skeemi heauskselt ja enda teadmata.

„Ei saa välistada, et meie kaudu on teinud tehinguid kurikael. Mis puudutab meie seostamist rahapesuga, on tegemist ilmselge eksitusega. Meie kohta pole esitatud mitte mingisugust süüdistust ega kahtlust,“ lausus Rääk täna. Ta lisas, et Bulgaaria esitatud õigusabipalve sisu on konfidentsiaalne, Tavidiga pole õigusorganid ühendust võtnud, mis tähendab - Tavidit selles uurimises pole.

Kullamüügi eest vastutav Meelis Atonen ütles, et ajakirjandusest läbi käinud andmete põhjal, mis räägivad Bulgaariast raha ülekandmist Tavidile ja sealt omakorda sularaha väljavõtmist, muudaks ju raha väärtust hoopis kehvemaks.

„Tavidi arvele tänaste väidete põhjal on tulnud nö arveraha ja välja on võetud sularaha. Loogika järgi on legaalse raha halvemaks tegemisega. Rahapesu toimiks ju vastupidi,“ lausus Atonen.

Tamming selgitas, et rahapesu saaks toimuda siis, kui inimene on teeninud illegaalset raha, toob sularahas selle Tavidisse ja firma kannaks sularaha kliendi arvele ja peidaks selle jäljed. „Sellist asja pole kunagi Tavidis toimunud ega saa toimuma. Rahapesu Eestis ei saa toimuda. Ma ei usu, et keegi on Eestisse toonud 10 miljonit dollarit ja seda arvele üritanud panna,“ ütles Tamming.

Tavidi juhtkond kinnitas, et Tavid võitleb rahapesu vastu, järgib korrektselt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadust. „Me tegeleme rahapesu vastu võitlemisega, ja nüüd jääda kogemata hammasrataste vahele sellega, et peseme raha, siis tunnen, et see on ebaõiglane,“ lausus Rääk.

Küsimusele, kas Bulgaarias rahapesus kahtlustatuna vahistatud Dmitri Abramkini Eestis registreeritud firmad Instmark ja Sevenert ei äratanud Tavidis kahtlusi, kuna tegemist on nn korterisse registreeritud riiulifirmadega, millel pole majandustegevust ega töötajaid, vastas tegevjuht Kuno Rääk: „Need olid majandustegevuse registris registreeritud ja tähendab, et neil oli mingit laadi tegevus. Eksisteerib firmasid, kelle põhitegevuseks ongi finantsvahendus. Ettevõtetest konkreetselt ma rääkida ei saa, kuid pole harvad päevad, kui Tavidi käive päevas on üle 150 miljonit krooni. Kui seal olid mingi ettemaksud 30 miljonit ja 40 miljonit, siis on see täiesti normaalne tegevus.“

Atonen lisas, et Tavid pole kriminaaljälitus, prokuratuur ega rahapesu andmebüroo. „See, kas need firmad on kahtlased või mitte ei otsusta meie,“ lausus Atonen ning lisas, et see kui firma on registreeritud korterisse pole mingi näitaja.

„Ka Tavid on registreeritud korterisse ja meie kasum oli 64 miljonit krooni aastas. See, kus ettevõte on registreeritud, ei tõesta mitte midagi,“ ütles Atonen. Ta lisas, et kui Bulgaaria ajaleht kirjutab, et sealne ettevõte on kandnud Tavidi kontole üle raha, siis nii see võibki olla. „Kuskil pole kirjas, et Tavid on osaline rahapesus. Tavid järgib seadusi ja teeb kõik endast oleneva, et ei oleks rahapesu ja läbi meie ei saaks raha pesta. Võib olla on Tavid see, et kes on toonud päevavalgele suure rahapesu?“

Rääk kinnitas, et Tavid pole kandnud ühtegi Bulgaariast tulnud raha Venemaale. Alar Tamming on öelnud, et just Rääk oli see, kes kohtus Bulgaarias vahistatud Dmitry Abramkiniga, keda peetakse Vene maffiaga seotuks isikuks.

Küsimusele, kas Rääk on kohtunud Abramkiniga ja millise mulje mees talle jättis, vastas Rääk: „See on hea küsimus, kuid see puudutab ühte nime. Meil on olemas kindel protseduur, kui ettevõte hakkab meie kliendiks, siis on meie ettevõtte esindajal kohustus kohtuda temaga silmast silma. Kõikide meie püsiklientidega, kellega me teeme tehinguid, on meie esindajad kohtunud. Kui meil tekib klientide suhtes kahtlusi, teavitame sellest rahapesu andmebürood. Kui on tegu kahtlase asjaga, teeb rahapesu andmebüroo meile ettekirjutised, kuidas edasi käituda,“ rääkis Rääk.

Atoneni sõnul on Tavid täitnud korrektselt seadust. „Uskuge, Tavidil ja tema töötajatel pole mingisugust põhjust head ettevõtet hävitada, tegelemaks mingi ebaseaduslike tegevustega.“

„Kui Äripäev ütleb, et oleme üldsõnalised, siis seadus ei luba meil kõike rääkida. Kõik need isikud, kes teevad meiega tehinguid enam kui poole miljoni krooni eest, oleme sunnitud seaduse alusel tuvastama ja edastama nende kohta info rahapesu andmebüroole,“ rääkis Atonen.

„See, et kuskil Bulgaarias on mingi firma rahapesu kahtlustustega süüdistuse all ei tähenda, et Eesti õigusabipalve teeb automaatselt AS Tavidi rahapesus kahtlustatavaks. Meie pole rahapesuga tegelenud ega hakka ka kunagi tegelema. Te veendute poole aasta pärast selles ise ka, Tavidil ei tule sellega seoses ühtegi probleemi,“ oli Atonen kindel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. January 2009, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing