Teadlased leidsid vähi levikut mõjutava geeni

07. jaanuar 2009, 12:30

Kõigest üks geen teeb rinnavähi
keemiaravile halvasti alluvaks ning võimaldab tal kergemini organismis edasi
levida.

USA teadlased leidsid geeni nimega MTDH. Agressiivse rinnavähiga naistel oli just selles geenis ebanormaalsed muudatused, mistõttu sai vähk kergemini metastaase moodustada ning seega haige ellujäämisvõimalusi oluliselt vähendada, kirjutas Reuters.

„Me mitte üksnes ei leidnud geeni, vaid meil on olemas ka küllalt hea ülevaade tema funktsioonist. See annab meile hea võimaluse luua lähitulevikus ravimid, mis vähi arengut pidurdavad,“ ütles Micrael Reiss New Jersey vähiinstituudist, kelle artikkel ilmus ajakirjas Cancer Cell.

Vähi laienemise pidurdamine on võtmetähtsusega küsimus. Uuringud näitavad, et ellu jäävad vaid 27 protsenti naistest, kellel rinnavähk on metastaasidena jõudnud ka teistesse organitesse.

Reiss koos Princetoni ülikooli teadlase Yibin Kangiga kasutasid suuri vähirakkude andmebaase, et leida koht genoomis, mis võiks nad õigele rajale suunata. Nad leidsid, et teatud segment inimese kaheksandast kromosoomist kordus vähirakkudes väga sageli.

Normaalne DNA järjestus sisaldab enamasti vaid kahte koopiat sellest geenist, kuid osadel vähirakkudel esines ta lausa kaheksas korduses. Seejärel võtsid nad vaatluse alla spetsiaalselt rinnavähi, kasutades selleks 250 patsiendi andmeid. Nad leidsid, et just geen MTDH oli väga aktiivne ning üleekspresseeritud.

„See geen esineb kõigis inimese rakkudes,“ ütles Kang. „Mingil viisil omandab vähirakk sellest lisakoopiaid ning ekspresseerib neid üleliigses hulgas.“

Kui vähirakkudega nakatatud hiirtes suruti maha MTDH geen, muutus vähk kohe keemiaravile paremini alluvaks ning vähi laienemine teistesse kudedesse oli takistatud.

Kangi sõnul loodab ta, et avastus saab aluseks uute ravimite loomisele, mis mitte ainult ei takista vähi levikut, vaid teevad ta ka ravile paremini alluvaks. „Kui selline ravim valmis saab, siis lööme kaks kärbest ühe hoobiga,“ ütles ta.

Lisaks rinnavähile võib MTDH mängida olulist rolli ka teiste vähivormide arengus ja levikus. „Tõenäoliselt on tegemist laiemat mõju omava geeniga,“ ütles Kang.

Avastus on jõudnud juba tõmmanud endale ka ravimitootjate tähelepanu. Kangi sõnul on tal järgmiseks nädalaks lepitud kokku kohtumine Johnson Johnson esindajatega. „Olen üsna optimistlik. Üritame ravimi valmis saada nii kiirelt kui võimalik,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 08:37
Otsi:

Ava täpsem otsing