EL ja Eesti kostitavad Lätit laenuga

08. jaanuar 2009, 17:53

Euroopa Komisjon jõudis täna kokkuleppele,
et ELi nõukogule tehakse ettepanek pakkuda Lätile kuni 3,1 miljardit eurot
keskmise tähtajaga finantsabi. Abiandjate hulka kuulub ka Eesti, teatas Euroopa
Komisjoni esindus Eestis.

Abi antakse koostöös Rahvusvahelise Valuutafondi (1,7 miljardit eurot), Põhjamaade (Rootsi, Taani, Soome ja Norra – kokku 1,8 miljardit) ja Maailmapangaga.

Lisaks annavad Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank, Tšehhi vabariik, Poola ja Eesti mitme peale veel 0,5 miljardit. Kokku tähendab see kuni 2011. aasta esimese kvartalini 7,5 miljardit eurot.

Läti valitsus on juba vastu võtnud kava, et piirata ja korrigeerida järk-järgult eelarvepuudujääki ning majanduse tasakaalutust. Lõppkokkuvõttes peaks kava rakendamine seadma Läti majanduse taas kindlatele jalgadele.

Eeldatavasti on Euroopa Komisjoni ettepanek ELi rahandusministrite 20. jaanuari kohtumise päevakorras.

Läti majanduspoliitiliste meetmete paketi olulisimad eesmärgid on eelarve viivitamatu ja pikaajaline konsolideerimine viimaks valitsemissektori eelarvepuudujääk 2009. aastal 5 protsendini sisemajanduse koguproduktist ja saavutamaks 2011. aastaks 3% tase. Ulatuslikud struktuurireformid ja palkade vähendamine eelkõige avalikus sektoris aitavad taastada Läti hindade konkurentsivõime. Kavas on ka meetmed sise- ja välisvõla ümberstruktureerimiseks.

Majanduspoliitilise kava täpsemad tingimused esitatakse peagi Läti ametivõimudega sõlmitavas vastastikuse mõistmise memorandumis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2009, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing