Aasta esimene kasumivõtt

Tõnis Oja 09. jaanuar 2009, 00:00

Pärast pikaajalist tõusu finantsturgudel on tavaliselt oodata langust, sest lühiajalised investorid-spekulandid võtavad kasumit välja. Selle aasta kasumivõtmine algas kolmapäeval Euroopa börsidel ning jätkus vähemalt eilse õhtuni USA aktsiaturgudel.

Valdaval osal aktsiaturgudel oli tõus kestnud juba eelmise aasta viimastest päevadest. Aasia turgudel oli tõus kestnud juba seitse järjestikust päeva. Tallinna börsil algas seekordne tõusuperiood uue aastaga.

Pärast taolist tõusutsüklit on tavaliselt oodata kasumivõtmist. Selleks on vaja lihtsalt sobivat ajendit.

Praegusel heitlikul ajal pole aga ajendi leidmine keeruline. Ajal, mil turud tõusevad helesinise tuleviku ootuses, annavad kasumivõtmiseks põhjuse makromajandus- või ettevõtete majandustulemused.

Nii kukutasid kolmapäeval USA aktsiaturge tööturunäitajad ning väliskaubanduse rekordiline defitsiit, millele lisandusid alumiiniumitööstusgigandi Alcoa ning maailma suurima mikrokiipide tootja Intel oodatust kehvemad tulemused. Eile õhtul lisandus negatiivsete uudiste voole maailma suurima jaekaubandusketi Wal-Mart kasumihoiatus.

Wal-Mart oli üks kahest Dow Jonesi tööstuskeskmise koosseisu kuuluvast aktsiast, mis lõpetas eelmise katastroofilise aasta positiivselt (aktsia hind kerkis 18 protsenti). Eile pühiti sellest tõusust pool - aktsia hind kukkus kauplemispäeva alguses peaaegu üheksa protsenti.

Hommikul oli kasumihoiatuse teinud Soome tuntud jaemüüja Stockmann.

Euroopas oli üks suuremaid kukkujaid Helsingi börs, kus suunanäitaja oli metsatööstuskontsern UPM-Kymmene, kes vihjas dividendide vähendamisele tulevikus. Lisaks UPMile kukkus järsult ka teise metsa- ja paberitööstusgigandi, Stora Enso aktsia hind.

Tallinn. Ka Tallinnas sai tõus otsa ning kukkusid eelmiste päevade suuremad tõusjad eesotsas kasiinofirma Olympic EG aktsiaga. Üleeilsele kümneprotsendilisele hinnatõusule järgnes eile sama suur langus.

Erinevalt teistest börsidest Tallinnas kasumivõtmiseks mingit otsest ajendit ei olnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing