Raskeim aasta hävitas 11,9% investor Toomase portfellist

09. jaanuar 2009, 09:58

Investor Toomasele oli läinud aasta igati
omapärane. Läks halvasti, aga mitte väga.

2002. aastast, mil Toomas hakkas raha investeerima, oli läinud aasta esimene, mis lõppes kahjumiga.

2008. aasta tootluseks tuli 11,9 protsenti miinust. Aastaga kadus 316 000 krooni.

Kehv oli juba 2007. aasta, mil portfell kasvas vaid 4,3 protsenti - kukkumine algaski siis keset aastat ja Investor Toomas müüs toona poole kõigist aktsiatest.

Uni oli magus. Suurem osa raha oli kolmepäevases automaatselt pikenevas hoiuses. Kahjuks ei pidanud närv vastu. Mullu jaanuaris oli Leedu Telekomi ehk TEO LT aktsia üksjagu kukkunud. Investor Toomas ostis kõik varem müüdud Telekomi aktsiad odavamalt tagasi, kuid oleks võinud oodata. Aktsiad tulid kätte 2,09 litiga tükk. Aasta lõpus maksis aktsia 1,16 litti. Mõru pilli tegi veidi magusamaks 0,25 litti dividendi aktsia kohta.

Kahju on sellest, et selle aktsia osakaal portfellis on nüüd suurim (ligi neli protsenti), mis ei lase nüüd madalalt oluliselt aktsiat juurde võtta - kuigi praeguselt tasemelt oleks eeldatav dividenditootlus päris kompu.

Õnnelik tehing sai tehtud juulis, kus Toomas müüs kolmandiku aasta alguses käes olnud USA naftakompanii Apache aktsiatest. Müügihind oli 124,96 dollarit, aasta lõpus maksis aktsia 74,52 dollarit. Õnneks jäi müügiraha dollaritesse, mis jällegi tõusid krooni vastu.

Üldiselt oli aktsiate osa häving silmapaistev. Parim oli "kõigest" 21 protsenti kukkunud Okmetic, halvim 73 protsenti kaotanud Cramo.

Portfell tervikuna kaotas nii vähe vaid tänu raha väga suurele osakaalule, mis tagantjärele tarkusena õnnestus super hästi. Toomas on juba korduvalt olnud peaaegu valmis aktsiad ostma, kuid on ikka suutnud käte peal istuda. Toomase sõbrad ostsid ja hurjutasid, et noh, ralli juba käib - olgu siis päris või karuturu oma, aga sina ikka passid. Ei tea, kui õnnelikud nad on.

Toomas ei pea väga suureks õnnetuseks, kui jääb aktsiate ostmisega pigem hiljaks. See, kui hästi investoril läheb, ei otsustata niivõrd tõusval turul, vaid kaotuse väiksusega langeval turul. Hea investor on tugev nii rünnakul ehk tõusval turul, aga kiire ka langeval turul ehk kaitses. Vana-aasta õhtul otsustas Toomas siiski, et algaval aastal ta juba ikka hakkab ka aktsiaid ostma.

Igatsevalt vaatas Toomas tagasi 2005. aastaase, mil portfelli tootlus oli 36,3 protsenti, ja 2006. aastasse, mil kasv oli 30,5 protsenti.

Alanud aastalt ei looda Toomas turgudelt mitte midagi. Ei ole nägemust, kas tuleb tõusu- või languseaasta - investeerimishorisont on palju pikem. Kogu raha investeerida ei kavatse - seda pole ta 2002. aastast alates veel kordagi saavutanud. Samas ei taha ka olulist tõusu maha magada, sestap võiks aktsiate osa portfellis kasvada. Ja investeeringute otsimisel paelub kogu maailma, mitte vaid piiratud Eesti aktsiaturg. Ideaalis võiks portfellis olla 15-30 eri ettevõtte aktsiat. Eesmärgiks ei ole turgu või kedagi teist lüüa, vaid pikaajaliselt pensionipõlveks vara kasvatada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2009, 10:49
Otsi:

Ava täpsem otsing