Miks on hea esmamulje jätmine nii oluline

11. jaanuar 2009, 22:26

Teadlaste värske uurimus kinnitab arvamust,
et hea esmamulje jätmine uue suhte alguses on ülimalt oluline.

„Kui tahad rajada kestvat suhet, on hea esmamulje jätmine väga oluline, sest selle alusel loob potentsiaalne partner inimesest kuvandi, mida hiljem on raske muuta. Kui aga suhe on juba loodud, siis hilisemad tülid ja lahkarvamused ei oma enam nii suurt rolli,“ ütles Robert Lount Ohio osariigi ülikoolist.

Hüpoteesi kontrollimiseks kasutas Lount koos kolleegidega arvutimängu mängivaid tudengeid, kelle jäeti mulje, et nad mängivad koos teise inimesega. Tegelikult oli nende partneriks hoopis arvuti, kirjutas LiveScience.

Mängus pidid partnerid üksteist usaldama ja koostööd tegema, et võita virtuaalset raha. Kui aga arvuti partnerit tüssas, sai ta endale palju suurema osa rahast. Kui arvuti usaldust kohe mängu alguses kuritarvitas, siis ei taastunud usaldus tema vastu isegi pärast 30 ausat mängukorda, sest mängu lõpus olid tudengid nõus partneriga koostööd tegema vaid vähem kui 70 protsendil kordadest.

Kui aga pettus juhtus pärast kümmet ausat mängukorda, andestati eksimus märksa kergemini. Mängu lõpus nõustuti koostööga enam kui 90 protsendil kordadest. Keskmiselt olid mängu keskel petetud tudengid 40 protsenti koostööaltimad nendest, keda kohe algul peteti.

Peale mängu paluti tudengeil oma partnerit iseloomustada ning kohe petta saanud mängijad andsid partnerile oluliselt negatiivsema hinnangu. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Personality and Social Psychology Bulletin.

Lounti sõnul näitab see uuring, et tüüpiline Hollywoodi film ei vasta reaalsele elule, sest filmides juhtub väga sageli, et partneriteks saavad inimesed, kes algul üksteisele üldse ei meeldinud. „Sellise asja juhtumine päris elus on vähetõenäoline,“ ütles Lount.

Negatiivne esmamulje võib püsida terve elu. „Ma usun, et tegelikkuses on esmamulje veelgi olulisem, sest ebameeldivate inimestega suhtlemisest hoidutakse ning neile ei anta reeglina teist võimalust. Mängus see nii ei olnud, sest tudengid pidid mängu lõpuni mängima ka siis, kui nad partnerit üldse ei usaldanud,“ ütles Lount.

Lount usub, et inimene loob esmamulje abil inimesest kuvandi ning klammerdub edaspidi selle külge, otsides vihjeid, mis tema arvamust kinnitaksid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:24
Otsi:

Ava täpsem otsing