Kartellisüüdistus tee-ehituses

Kadri Paas 12. jaanuar 2009, 00:00

Riigiprokuratuur esitas aasta alguses kartellisüüdistuse ASile KPK Teedeehituse ning selle juhatuse liikmele Kaupo Kaljuveele (37) ja nõukogu liikmele Urmas Koidule (41).

Nimelt leppisid AS KPK Teedeehitus (kuulub ASi Koger & Partnerid gruppi) ja väidetava kuriteo sooritamise ajal soomlase Jarkko Puhkala juhitud AS Turgel Grupp kokku turu jagamises.

Arutati, milline hinnapakkumine teha Kagu Teedevalitsuse väljakuulutatud riigihankel osalemiseks. 2007. aasta novembri lõpus välja kuulutatud hanke eesmärk on rekonstrueerida umbes 10 kilomeetrit Tartu-Räpina-Värska maanteed.

Ettevõtted leppisid kokku, et riigihanke võidu puhul jagavad ettevõtjad hanke omavahel ära. Otsustati, et KPK Teedeehitus esitab odavama pakkumise - 106,9 miljonit krooni - ja AS Turgel Grupp konkureeriks 108,4 miljoni krooniga.

"Juhtus aga nii, et riigihanke korraldaja märkas, et pakkumised olid peaaegu üks-üheselt sarnased, ja teedevalitsusel tekkis põhjendatud kahtlus firmade kokkumängus. Teedevalitsus teatas konkurentsiametile pakkumiste sarnasusest, misjärel alustasime menetlust," kirjeldas riigiprokurör Triin Bergmann kartelli lõhkumist.

Bergmanni sõnul suhtlesid ettevõtjad omavahel tihedalt. Mõte esitada peaaegu identsed pakkumised ja hiljem hange omavahel ära jagada sündis kõigest paar päeva enne hanketähtaja kukkumist.

"Turgelil ei olnud kõige parem majanduslik olukord (tunamullu jäi firma 20,2 miljoniga kahjumisse - toim). Firma eesmärk oli turule pääseda ja raha teenida," rääkis riigiprokurör.

Menetlus võttis aga Eesti oludes haruldase pöörde, kui ASi Turgel Grupp toonane juhatuse liige Jarkko Puhkala tuli vabatahtlikult konkurentsiametisse, tunnistas kuriteo üles ja tegi kriminaalasja uurijatega igakülgset koostööd, kirjeldades, kuidas, miks ja millal.

"Tõendeid, ka kirjalikke, leidsime piisavalt ka enne ülestunnistust. Kuid nii saime kahtlemata parema ülevaate toimunust," kiitis Bergmann soomlast.

Nii pääsesid Puhkala ja Turgel Grupp kriminaalasjast.

"Kuna firma ja selle esindaja aitasid menetlusele oluliselt kaasa, siis lõpetasin nende suhtes menetluse opurtuniteedi alusel. Puhkala pidi riigi tuludesse maksma 65 000 ja juriidiline isik 100 000 krooni," lisas Bergmann.

ASi KPK Teedeehitus juhid end aga süüdi ei ole tunnistanud.

Konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroosi sõnul on kohtusse jõudnud tee-ehitajate kokkuleppe juhtum klassikaline kartellikuritegu. Enamasti sõlmitakse kartellileppeid suuliselt.

"Meie saame võimalikest kartellikokkulepetest ajakirjandusest teada. Kui riigikogu võtaks vastu seaduseelnõu, mis seadustaks nn leebusprogrammi, siis tuleks meile kahtlemata rohkem teateid kartellilepetest," lootis Põldroos.

ASi Turgel Grupp mullu jaanuaris juhtinud ja KPK Teedeehitusega arvatava kartellilepingu sõlminud Jarkko Puhkala ütles, et ta ei kasutaks juhtunu meenutamisel sõnaühendit "kokku mängima".

"Oleme palju kordi varemgi KPK Teedeehitusega teinud riigihangetel ühispakkumisi. Samamoodi talitasime ka kõne all oleva projekti puhul. Kahte erinevat pakkumist tehes oli meie ainsaks eesmärgiks kindlustada, et üks neist ikkagi teetöö võidaks. Pakkusime nii madalaid hindu eelkõige seetõttu, et maanteeamet saaks soodsa hinnaga töö tehtud ja et meie saaksime teelõiku koos rekonstrueerida," selgitas Puhkala.

Ta tunnistas, et pärast kriminaaluurimise algatamist läks ta vabatahtlikult ja tunnistas konkurentsiametis puhtsüdamlikult väidetava kuriteo üles. Miks?

"Olin vea tõttu endast väga väljas," põhjendas Puhkala.

ASi Koger & Partnerid nõukogu esimees Andres Koger ütles, et kuuleb KPK Teedeehitusele esitatud süüdistusest esimest korda.

"Ausõna! Tõesti, käsi südamel! Praegu kuulen seda teie käest esimest korda. Aga kui te niimoodi ette loete, siis ju nii on. Eile (neljapäeva - toim) õhtul kohtusin Kaupo Kaljuveega, aga ta ei öelnud mulle küll midagi. Reede õhtul hakkab ka igasugust saasta tulema... Enne esmaspäeva ei oska kommenteerida. Pean maja pealt küsima," ohkab Koger.

ASi KPK Teedeehitus nõukogu liige Kaljuvee ei taha süüdistusest pikemalt kõnelda. Ütles, et tema hinnangul ei ole nad midagi seadusevastast teinud. "See lugu on keerulisem, kui pealtnäha tundub. Ei tahaks enne kohut seetõttu midagi öelda. See võib eksitada," sõnas Kaljuvee.

Lõuna Teedekeskuse direktori asetäitja Tasu Prangli, miks teile Turgel Grupi ja KPK Teedeehituse hankepakkumised kahtlaselt sarnased tundusid?

ASi Turgel Grupp ja Destia OY (Turgeli omanikfirma - toim) ühispakkumises ning ASi KPK Teedeehitus ja OÜ Delgetec (firma nõukokku kuuluvad Urmas Koit ja Kaupo Kaljuvee - toim) ühispakkumises sisalduvas kululoendis olid märgitud ühikuhinnad ja konkreetsete tööde maksumused valdavas osas identsed.

Mõlemas ühispakkumises märgitud hinnapakkumine oli samuti sarnane, erinedes teineteisest vaid lõpphinnas.

Kululoendis erinesid ainult seitse ühikuhinda 219st.

Sellest nähtus, et pakkumised olid koostatud kooskõlastatult ja erineva lõpptulemuse saavutamiseks olid sisse viidud vaid mikroskoopilised muudatused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing