Täisvõimsusel töötamine toodab miinust

Artur Tooman 12. jaanuar 2009, 00:00

Viru Keemia Grupi (VKG) juhatuse liige Janek Parkman ütles Delovõje Vedomostile, et juba praegu teenib põlevkiviõli tootmisene miinust. Seejuures huugab tehas täiel võimsusel ja seda seisata ei plaanita.

"Meie tööstust ei saa paariks kuuks seisma jätta. Kui oleksime veendunud, et langus kestab kaks-kolm aastat, peataksime kahtlemata tehase," rääkis Parkman.

VKG ehitab põlevkiviõli tootmiseks uut tehast, kuid Parkman ei osanud öelda, kas see sel aastal ka käivitatakse. Parkmani sõnul muutub olukord iga päevaga ja nafta hinda on seetõttu raske prognoosida. 2008. aastal tootis VKG 250 000 tonni põlevkiviõli, millest 70% läks ekspordiks.

Narva Õlitehase juhatuse liige Igor Kond rääkis, et tehas töötab täisvõimsusel ja kogu toodang õnnestub ka ära müüa. Kui kaua selline olukord kestab, ei osanud ta öelda. Kui nafta hind pikas perspektiivis taas tõuseb, hakkab tõusma ka põlevkiviõli hind.

Kond ei tahtnud öelda, kus on tootmise rentaabluslävi. Iseenesest mõista, koos hinna alanemisega väheneb proportsionaalselt ka kasum. Narva Õlitehast seisma ei panda, samuti ei kärbita tootmismahtu.

Tänavu valmistatakse 150 000 tonni põlevkiviõli, kuid uue tehase ehitus on siiamaani lõplikult otsustamata.

Konkurentide hinnangul on kõige hullemas olukorras Kiviõli Keemiatööstuse OÜ. Eelnevatel aastatel investeeriti Kiviõli tehase uude sisseseadesse kümneid miljoneid kroone, kuid siiamaani pole suudetud õlitehast käivitada. Pole alustatud ka diislikütuse tootmist kivisöetõrvast, millest möödunud aasta algul räägiti.

Kiviõli Keemiatööstus ei soostunud praegust olukorda kommenteerima ega vastatud ka küsimusele, millal plaanitakse uued tootmisvõimsused kasutusele võtta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing