Ansipi nõunik: hinnatõusud riigi kontrolli alla!

12. jaanuar 2009, 13:37

Peaminister Andrus Ansipi majandusnõunik
Aare Järvan rääkis Äripäevale, et Eestis on millegipärast ajast-aega olnud
kombeks, et hinnad kogu aeg tõusevad. Nüüd - majanduskriisi ajal - oleks
aga viimane aeg traditsioon murda ja riiklikult kontrollitavad hinnad ja nende
kujunemine palju karmima järelevalve alla võtta.

Järvan ütleb, et majanduse madalseisu arvestades tuleb loobuda igasugustest riigipoolsetest täiendavatest maksude ja muude tasude tõstmisest, mis inflatsiooni võiksid kergitada.

Ta jagab majandusminister Juhan Partsi seisukohta, kes eelmisel nädalal vahetult pärast valitsuse nn eurole ülemineku töörühma esimese istungi lõppu ütles rahvusringhäälingu uudistele, et ohjeldamaks alanud aasta hinnatõuse võiks ühe variandina kaaluda kohalike omavalitsuste veefirmade hindade kooskõlastamist konkurentsiameti kaudu.

Lisaks rõhutab majandusnõunik Järvan, et konkurentsiamet peab tagama, et turgu valitsevas seisundis olevad ettevõtjad ei kuritarvitaks oma positsiooni ega nõuaks oma toodete ja teenuste eest ülemääraseid hindu.
„See tähendab muuhulgas seda, et ka tootmissisendite hindade langus peab jõudma tarbijateni,“ sõnab nõunik.

Ta lisab: „Eestis on olnud kombeks, et hinnad on kogu aeg tõusnud. Kütusehinnad käivad aeg-ajalt üles-alla, aga võib-olla võiksid käbedamalt käia. Praegustes oludes võiks ehk veelgi valvsamalt järele vaadata, et kui on põhjust hindade languseks, siis vana harjumus, et hinnad kogu aeg tõusevad – ja kui pole tõusnud mõnda aega, siis varsti tõusevad jälle -, tuleks üle vaadata. Pean silmas eelkõige kaugkütte hindu. Naftahind on ju pikemat aega langenud, millest väidetavalt gaasihind peaks sõltuma. Konkurentsiamet on praeguseks ka välja öelnud, et lähiajal hakkab kaugkütte hind langema.“

Peaminister Andrus Ansipi kutsel kogunes eelmisel kolmapäeval oma esimesele koosolekule töörühm, mille eesmärk on leida ja kooskõlastada erinevaid abinõusid Euroopa ühisrahale üleminekuks. Töörühma kuuluvad peaminister, rahandusminister, majandusminister, valitsusliidu riigikogu fraktsioonide juhid, Eesti Panga president ning Kaubanduskoja juhatuse esimees. Ansipi majandusnõunik Aare Järvan koordineerib komisjoni tööd.

Riiklikust hinnaregulatsioonist loe lähemalt homsest Äripäevast!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. January 2009, 13:24
Otsi:

Ava täpsem otsing