Juhtkiri: üle hinnatõkete euro poole

Kertu Ruus 12. jaanuar 2009, 16:54

Äripäev rõõmustab, et valitsus on asunud
tegutsema euro saabumise nimel. Kuna euro on meie peamine eesmärk, siis tulebki
teha valikuid sellest lähtuvalt, tõdeb Äripäeva homne juhtkiri.

Riik teeb samme, et pidevalt tõusnud kütte-, elektri- ja veehinnad rangema kontrolli alla võtta. Rangem monopolide kontroll viib meid eurole lähemale. Nagu ütles peaministri majandusnõunik Aare Järvan: majanduse madalseisu arvestades tuleb loobuda riigipoolsetest täiendavatest maksude ja muude tasude tõstmisest, mis inflatsiooni võiksid kergitada.

See võib kõlada veidralt lehe seisukohana, mis oma asutamisest alates on pooldanud võimalikult vähest sekkumist majandusse. Kuid kommunaalteenuste hinnad ei kujune ju praegugi konkurentsis selle tavapärases tähenduses. Peame igal juhul õigeks, et konkurentsiamet nõuab monopoolsetelt teenusepakkujatelt suuremat läbipaistvust hinnakujunduses.

Tõsi, meeles peab pidama, et võrraldi teisel poolel on ettevõtted, kes konkurentsiametist oma juhised saavad. Nemad kontrolli suurenemist ei tervita ning nad märgivad, et hinna määramisel tuleb arvestada ka ettevõtete suure investeeringuvajadusega.

Alati ei peagi lahenduseks olema hinnalangetus. Aga selgema hinnakujunduse vastu ei tohiks ju kellelgi midagi olla, leiab Äripäev oma seisukohas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. January 2009, 17:27
Otsi:

Ava täpsem otsing