Riik loob ekspordi toetamiseks äriühingu

12. jaanuar 2009, 13:38

Riik asutab ettevõtetele
ekspordigarantii andmiseks krediidikindlustusega tegeleva äriühingu,
mille loodavaks lisandväärtuseks perioodil 2009-2013 loodetakse
miljard krooni.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts saatis reedel ministeeriumitele kooskõlastamiseks ekspordi riikliku garanteerimise seaduse eelnõu, millega uus äriühing luuakse. Eelnõu järgi asutab riik äriühingu, milles sihtasutus KredEx omandab osaluse ning osutab juhtimislepingu alusel teenust.

Äriühingu loomine võimaldab anda ettevõtjatele senisest suuremas mahus kesk- ja pikaajalisi ekspordigarantiisid. Samuti on seoses maailma majanduses tekkinud probleemidega mitmekordistunud huvi lühiajaliste ekspordigarantiide vastu, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Takistuseks ekspordigarantiide andmisel on seni eelkõige KredExi ekspordi garanteerimise sihtfondi liiga väike kapitalimaht ja garantiiandmise jäigad omakapitalinõuded, mis ei vasta väljakujunenud turu vajadustele, seisab ministeeriumi pressiteates.

Praegu on KredExi ekspordi garanteerimise sihtfondi suuruseks sada miljonit krooni, mis võimaldab garantiisid väljastada kogumahus kõige enam 800 mln kr. Nõudlusest tulenev potentsiaalne garantiide maht, mida iga-aastaselt oleks võimalik väljastada, on aga suurusjärgus üle miljardi krooni.

Tuginedes analüüsile oleks kesk- ja pikaajalistest ekspordigarantiidest saadav potentsiaalne kasu riigile märkimisväärne. Iga sada miljonit krooni eksporti, mis on loodud tänu garantiiskeemi kasutamisele, loob otseselt üle 20 mln kr lisandväärtust. Prognooside kohaselt võiksid garanteeritud ekspordi mahud ulatuda 1,1-1,5 miljardi kroonini aastas. Seega on garantiiskeemist saadav otsene lisandväärtus perioodil 2009-2013 kokku umbes miljard krooni.

Loodaval äriühingul on eraldi juhatus ja nõukogu. Plaani järgi moodustab äriühingu omakapitali 200 mln kr suurune riigieelarveline investeering, sada miljonit tuleb KredExi osalusest ning lisaks on omakapitalis täiendav kahjureserv 200 mln kr Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Riigi otsene osalus äriühingus hakkab olema 66,5% ja sihtasutuse KredEx osalus 33,5%. Äriühingu finantsandmed konsolideeritakse või kantakse kapitaliosaluse meetodil sihtasutuse KredEx aruandesse.

Valitsuskabinet tegi majandus- ja kommunikatsiooniministrile ülesandeks töötada välja ekspordi riikliku garanteerimise seaduse muutmise ettepanekud 28. aprillil 2008.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. January 2009, 13:38
Otsi:

Ava täpsem otsing